Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://michalska.pl
Reklama

Z Dolnego Śląska w Kosmos! Wrocławska firma Scanway wysyła teleskop na Księżyc

Wrocławska firma Scanway, jako pierwsza krajowa spółka, dostarczy instrument optyczny – teleskop do misji lunarnej i stworzy europejski system do przetwarzania zdjęć Księżyca. O szczegółach misji, a także współpracy między spółką Scanway a Samorządem Województwa Dolnośląskiego opowiedzieli: Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Magdalena Okulowska, Prezes ARAW, Krzysztof Górka, Prezes Zarządu DFR Inwestycyjny, Jędrzej Kowalewski i Mikołaj Podgórski z Scanway S.A.
Z Dolnego Śląska w Kosmos! Wrocławska firma Scanway wysyła teleskop na Księżyc

Teleskop opracowany w laboratorium Scanway we Wrocławiu wkrótce zostanie przekazany amerykańskiej firmie Intuitive Machines i będzie odpowiadał za mapowanie powierzchni Księżyca oraz wykrywanie występujących tam minerałów. W grudniu 2024 roku Scanway podpisał kontrakt z Intuitive Machines w ramach programu Lunar Data Network (LDN), współfinansowanego przez NASA. Celem tego przedsięwzięcia jest zbadanie powierzchni Księżyca i stworzenie tam infrastruktury komunikacyjnej, niezbędnej dla przyszłych misji kosmicznych i trwałej obecności człowieka poza Ziemią. Polski teleskop zostanie umieszczony na pokładzie pierwszego satelity LDN, który będzie poruszać się po eliptycznej orbicie, w odległości od 500 do 2800 km nad powierzchnią Księżyca.

- Dolny Śląsk jest liderem w branży kosmicznej. To zasługa wybitnych postaci, które się tym zajmują, uczelni wyższych, które kształcą te osoby, ale także zasługa Samorządu Województwa Dolnośląskiego, który wspiera na każdym polu te przedsięwzięcia zarówno finansowo, jak i poprzez organizowanie różnego rodzaju misji gospodarczych. Ta współpraca biznes – nauka – samorząd pokazuje, że to działa i dzięki temu możemy wszyscy chwalić się właśnie takimi sukcesami jak chociażby wysyłka teleskopu dolnośląskiej firmy na Księżyc – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego objął sektor space statusem Inteligentnej Specjalizacji regionu. W praktyce oznacza to m.in.:

  • organizację misji gospodarczych i wyjazdów studyjnych na międzynarodowe targi w ramach programu Going Global,

  • planowanie wydarzeń dedykowanych branży, jak np. Dolnośląskie Forum Innowacji w grudniu – którego głównym tematem będą technologie kosmiczne,

  • produkcję materiałów promujących regionalne specjalizacje.

 

Dodatkowo, poprzez swoje jednostki, jak Dolnośląski Fundusz Rozwoju, Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej czy Dolnośląski Park Innowacji i Nauki mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o różnego rodzaju formy wsparcia finansowe z funduszy unijnych.

Warto podkreślić, że od początku istnienia spółki aż do dziś DFR Inwestycyjny konsekwentnie wspierał rozwój Scanway S.A. poprzez inwestycje, co umożliwiło firmie jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. To jeden z wielu przykładów wsparcia przedsiębiorstwa przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

 

- Historia spółki Scanway pokazuje jak wiele mogą osiągnąć młodzi i ambitni ludzie, dzięki swoim umiejętnościom, wiedzy, ale także dzięki formom wsparcia. My, jako inwestor, często wspieramy takie firmy, które nie mogą liczyć na wsparcie finansowe dużego, zagranicznego kapitału i jesteśmy jednym z niewielu podmiotów finansujących te pomysły. Jednak, jak historia pokazuje, to często przeradza się w sukcesy gospodarcze regionu i Scanway jest na to dowodem – mówi Krzysztof Górka, Prezes Zarządu DFR Inwestycyjny.

 

Żeby dotknąć Księżyca, najpierw trzeba oderwać się od ziemi – zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. To proces, który wymaga ambicji, determinacji, czasu i oczywiście wsparcia. Od lat obserwujemy rozwój firmy Scanway, wychowanej we Wrocławskim Parku Technologicznym i z satysfakcją towarzyszymy jej w tej drodze. Jej spektakularne sukcesy pokazują, że z Dolnego Śląska można wypłynąć na szerokie, globalne wody, a jednocześnie ciągle motywują nas do organizowania wydarzeń i inicjatyw, które popularyzują ten sektor i zachęcają innych do działania. Cieszę się, że jako ARAW możemy dorzucić cegiełkę do rozwoju technologii kosmicznych, a wspólnie z samorządem województwa i innymi instytucjami otoczenia biznesu, łącząc nasze potencjały wsparcia, osiągać realne efekty – mówi Magdalena Okulowska, Prezes Zarządu Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.

 

Warto podkreślić, że na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach tej samej misji, Scanway odpowiadać będzie za przetwarzanie zobrazowań satelitarnych Księżyca. Spółka stworzy europejski system przetwarzania danych satelitarnych z Księżyca i połączy – w zakresie obserwacji Księżyca – Europę z amerykańskim programem księżycowym Artemis, obecnie największym i najbardziej zaawansowanym na świecie.

 

Cieszy nas przyznanie kontraktu ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, które potwierdza nasze wysokie kompetencje i doświadczenie w zakresie łańcucha przetwarzania optycznego. Według naszej wiedzy, pozyskanie doświadczenia w przetwarzaniu danych księżycowych w skali tysięcy km2 powierzchni Srebrnego Globu, przekładających się na gigabity danych, stanowi unikalną kompetencję nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Warto dodać, że zobrazowania księżycowe plasują się w znacząco wyższych przedziałach cenowych niż zobrazowania Ziemi z niskiej orbity, co kreuje istotny potencjał dla firm, które potrafią takie dane przetwarzać. Scanway zajmie istotną pozycję w łańcuchu właśnie tego rodzaju kluczowych danych optycznych  tłumaczy Mikołaj Podgórski, COO Scanway S.A.

 

Spółka Scanway S.A. notowana jest na rynku NewConnect i podtrzymuje zamiar przejścia na rynek regulowany GPW jeszcze w tym roku. Oznacza to, że warszawska giełda zyska polskiego lidera optycznej technologii obserwacyjnej z kosmosu i kolejnego reprezentanta sektora kosmicznego. Teleskop, który już wkrótce Scanway S.A. przekaże amerykańskiej firmie Intuitive Machines, zostanie opatrzony wygrawerowanym hasłem „WIG20 to the Moon”, popularnym wśród polskiej społeczności inwestorskiej. 

 

Misja księżycowa z naszym teleskopem, to bezpośrednia ilustracja możliwości polskich spółek technologicznych i szansa, by budować narrację o polskim rynku kapitałowym jako przestrzeni dla innowacji – mówi Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A. – „WIG20 to the Moon”, czyli symbolicznie wysyłamy polską giełdę na Księżyc. Nawiązujemy do dobrze znanego inwestorom hasła „To the Moon”, ponieważ taki rozwój chcielibyśmy widzieć wśród polskich spółek technologicznych i innowacyjnych. Uważamy, że ekosystem innowacyjnych spółek, także deep tech, ma potencjał by stać się motorem wzrostu polskiej giełdy, zwiększając jej atrakcyjność dla inwestorów krajowych i zagranicznych – dodaje. 

 

Scanway S.A. to firma o globalnym zasięgu i przedstawiciel silnego nurtu New Space – czołowy eksporter technologii kosmicznych w Polsce i jeden z kilkunastu istotnych podmiotów w Europie z szansą ekspansji na USA. Firma od lat aktywnie wspiera rozwój ekonomii kosmicznej, a produkty Spółki znalazły się na pokładzie dwóch najważniejszych polskich i europejskich misji kosmicznych 2024 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: aTreść komentarza: Wczoraj mnie "kierowca" wyprzedził na przejeździe kolejowym na drodze Bielawa - Dzierżoniów. Niektórzy nie maja mózgu.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 14:28Źródło komentarza: Zatrzymaj się przed tragedią – wspólna akcja „Bezpieczny Przejazd”Autor komentarza: BielawianinTreść komentarza: Na przyszły rok , Mietek Fogg się zapowiedział .Data dodania komentarza: 5.05.2026, 08:57Źródło komentarza: Majówkowy piknik z Eleni w Parku Miejskim w BielawieAutor komentarza: YSTreść komentarza: Motocyklista uciekał od policji i stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w auto (przy parkowane obok lombardu) tak że pasażer motocykla przeleciał przez maskę auta Uciekinierze porzucili motocykl i zaczęli uciekać i po 20 sekundach nadjechał radiowóz który prowadził pościg, dzięki osobom trzecim którzy pomogli w odnalezieniu i złapaniu sprawców Policja zyskała sukces w pościgu sprawców ! Dbajmy o bezpieczeństwo i pomagamy innymData dodania komentarza: 3.05.2026, 11:25Źródło komentarza: Bielawa. Zderzenie motocykla z zaparkowaną ToyotąAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Biedne tylko te drzewa po obu stronach drogi, którym mocno niszczą korzenie koparką....kwestia czasu jak zaczną obumierać....Data dodania komentarza: 28.04.2026, 15:08Źródło komentarza: Bielawa: Rozpoczęto kompleksową przebudowę ul. J. KorczakaAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Chyba najgorszy żart ;) ;) Już się ucieszyłam.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 16:09Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: Nie pozdrawiam - turystka z Dzierżoniowa xDTreść komentarza: I bardzo dobrze, przestaniemy przyjeżdzać więc oszczędze na paliwie, ominie nas wizyta w kawiarni. Pójdziemy na lody w Dzierżoniowie przy al. bajkowej gdzie parking jest darmowyData dodania komentarza: 1.04.2026, 20:46Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatne
Reklama