Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Górna Półka Smaku” wraca z II sezonem – kulinarno-kryminalna podróż po Dolnym Śląsku

Premiera II sezonu programu „Górna Półka Smaku” już niebawem! Po sukcesie pierwszej serii, którą obejrzało 24 miliony widzów, duet pisarza Marka Krajewskiego i kucharza Orsona Hejnowicza ponownie wyrusza na kulinarno-kryminalny szlak. Tym razem podąża tropem smaków, legend oraz sekretów dolnośląskich zamków i pałaców. O szczegółach mówił dziś podczas konferencji prasowej marszałek Paweł Gancarz.
„Górna Półka Smaku” wraca z II sezonem – kulinarno-kryminalna podróż po Dolnym Śląsku

- Po sukcesie pierwszej edycji Górnej Półki Smaku, która została wspaniale przyjęta przez widzów, nie mogliśmy podjąć innej decyzji jak tylko kontynuacja tego formatu. Serdecznie gratuluję i dziękuję całej ekipie bo wykonaliście fantastyczną pracę. Dolny Śląsk to piękno tradycji, piękno kultury, ale również piękno kulinariów które chcemy pokazywać jak najszerzej, bo są elementem naszej tożsamości – mówił Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 

- Dolny Śląsk to nie tylko piękne i malownicze krajobrazy i bogata historia, ale także dziedzictwo kulinarne, które właśnie dzięki Górnej Półce Smaku możecie wszyscy Państwo odkrywać. W drugim sezonie zapraszamy w piękną podróż rozmaitych smaków i miejsc wartych zobaczenia – dodaje Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa dolnośląskiego.  

Zamki, tajemnice i smak Dolnego Śląska

Czy kryminał i kuchnia mogą iść w parze? Na Dolnym Śląsku – jak najbardziej. Już 26 kwietnia na ekrany wraca program, który łączy regionalną historię, kulinarne dziedzictwo, kulturę i fabularną intrygę. „Górna Półka Smaku”, czyli podróż Marka Krajewskiego i Orsona Hejnowicza przez najbardziej malownicze zakątki regionu. Tym razem duet odwiedzi przede wszystkim dolnośląskie perły architektury: zamki i pałace, których na Dolnym Śląsku jest najwięcej w kraju, około 700. Widzowie wyruszą w podróż – od majestatycznego Zamku Książ, przez tajemniczy Zamek Czocha czy piastowski Zamek w Legnicy, po zakątki Pałacu Staniszów – każdy odcinek to opowieść, która… smakuje historią.

- W naszym regionie mamy przepiękne miejsca i zabytki jednak równie ważna jest opowieść, która za nimi stoi. Któż lepiej przedstawi taką opowieść niż drużyna, w której są Marek Krajewski, Orson Hejnowicz i Justyna Woźniak. Serdecznie zapraszam do oglądania – zachęca Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

Inspiracje na majówkę i letni wypoczynek

Widzowie poznają lokalnych producentów, równie intrygujących, jak opowiadane przez Marka Krajewskiego wątki kryminalne. Na planie pojawią się, m.in. Pierniki Wrocławskie, wypiekane według dawnych receptur czy ceramika bolesławiecka, w której każda misa to symbol rzemieślniczego kunsztu. W kuchni Orsona Hejnowicza zagości dziczyzna z okolic Gór Sowich, regionalne soki, miody, a nawet wyroby pochodzące z Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina – wszystko serwowane w najpiękniejszych wnętrzach regionu. Twórcy programu odwiedzą Zamek Grodziec, gdzie na szczycie wulkanu rozgrywa się opowieść o pradawnej recepturze przypraw, wspaniały Zamek Kliczków, a także Pałac Brunów, w którym lokalne sery zagrają główną rolę na talerzu. Przed nami majówka i szereg wydarzeń, także tych w dolnośląskich zamkach i pałacach. Odwiedzając je, z pewnością rozpieścimy nasze kubki smakowe, przeżyjemy niesamowite przygody, a przy tym wesprzemy lokalnych producentów. Przed nami moc inspiracji: do regionalnej lektury, wykorzystania zdrowych produktów we własnej kuchni czy wreszcie do podróży szlakiem, który wybitnie zaskakuje, ale i smakuje.

- Autor kryminałów, pisarz, szuka inspiracji wszędzie i interesuje go wszystko, co może być literackim powabem. Muszę przyznać, że te powaby uaktywniały się nieustannie podczas pracy na planie Górnej Półki Smaku. Do tej pory malowałem rzeczywistość jedynie piórem, a tutaj zyskałem możliwość malowania żywym słowem i gestem. I za tę możliwość bardzo dziękuję – podsumowuje Marek Krajewski. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latkaAutor komentarza: LakiTreść komentarza: Szkoły da dzieciaka oby wyszedł z tego szybkoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:45Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latkaAutor komentarza: falconeTreść komentarza: Brawo Panie Gancarz, Jeszcze tylko Zmobilizować wycieczki dla szkół z całego Dolnego Śląska do Srebrnej Góry jako zajęcia z HistoriiData dodania komentarza: 19.01.2026, 14:11Źródło komentarza: „Dolny Śląsk na dobrych torach”. Samorząd województwa zapowiada kolejową ofensywę inwestycyjnąAutor komentarza: CiekawostkaTreść komentarza: Kominiarz w styczniu chodził i sprawdzał....Data dodania komentarza: 18.01.2026, 21:57Źródło komentarza: Dzierżoniów, interwencja strażaków na Nowowiejskiej
Reklama