Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://gawrycki.pl

Po zniesieniu stanu klęski żywiołowej w 9 dolnośląskich gminach odbędą się wybory

Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska ogłosił terminy serii wyborów uzupełniających w 9 dolnośląskich gminach, które zostały dotknięte skutkami stanu klęski żywiołowej. Decyzje te są następstwem zakończenia stanu klęski żywiołowej wprowadzonego we wrześniu 2024 roku w związku z powodzią oraz zgodnie z przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Po zniesieniu stanu klęski żywiołowej w 9 dolnośląskich gminach odbędą się wybory

Po zniesieniu stanu nadzwyczajnego, w tym stanu klęski żywiołowej w dniu 16.10.2024 na terenach dotkniętych powodzią, zgodnie z obowiązującymi przepisami, które mówią o konieczności upływu 90 dni od tego momentu, możliwe było wznowienie procesów wyborczych. Ostateczne terminy zostały uzgodnione z Biurami Wyborczymi we Wrocławiu, w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

- Nasze społeczności nadal mierzą się z wyzwaniami, jakie przyniosła klęska żywiołowa. Każdy krok na przód przybliża nas do odbudowy i wsparcia najbardziej potrzebujących. Z uwagi na zniesienie stanu klęski żywiołowej, możliwe było ogłoszenie terminów wyborów uzupełniających w gminach dotkniętych skutkami powodzi. Te wybory to nie tylko obowiązek dla lokalnej społeczności, ale przede wszystkim szansa, aby wzmocnić głos mieszkańców i wspólnie działać na rzecz przyszłości naszych gmin. Wierzę, że razem poradzimy sobie z każdym wyzwaniem.  - podkreśla Anna Żabska, wojewoda dolnośląski.

W gminie Mietków, gdzie wybory uzupełniające zostały zawieszone w trakcie realizacji kalendarza wyborczego, wybory odbędą się 26 stycznia 2025 roku. Ze względu na zgłoszenie się tylko jednego kandydata wybory odbędą się bez głosowania. W gminach Jedlina-Zdrój, Dobromierz, Świdnica oraz Radków wybory uzupełniające zostały zaplanowane na 23 marca 2025 roku. W gminach Lubomierz, Lubań oraz Bolesławiec, Wądroże Wielkie wybory odbędą się 6 kwietnia 2025 roku.

Przyczyny zarządzonych wyborów uzupełniających są różne, najczęściej wynika to z pisemnego zrzeczenia się mandatu.

 

•          Gmina Mietków – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radnego,

•          Gmina Jedlina-Zdrój – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radną,

•          Gmina Lubań – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radną,

•          Gmina Dobromierz – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radnego,

•          Gmina Świdnica – wygaśnięcie mandatu z powodu śmierci radnej,

•          Gmina Bolesławiec – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radnego,

•          Gmina Radków – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radną,

•          Gmina Lubomierz – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radną.

•          Gmina Wądroże Wielkie – pisemne zrzeczenie się mandatu przez radnego.

 

Oprócz wyborów uzupełniających wstrzymanych z powodu stanu klęski żywiołowej, w trybie normalnym zarządzono wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich. Wybory te odbędą się 23 marca 2025 roku, a przyczyną wygaśnięcia mandatu była śmierć radnego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: I cóż w tym drastycznego? Kto prowadzi jakkolwiek hodowle to ma to na co dzień .Mi w zeszłym roku w zeszłym w ciągu 5ciu minut lis zamordował 15 kur a kuna wydusiła 150 gołębi pocztowych.Data dodania komentarza: 11.02.2026, 15:09Źródło komentarza: Atak wilków na stado owiec w WilkanowieAutor komentarza: anoTreść komentarza: Panie Marszałku ; Karkonosze to Sudety.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:56Źródło komentarza: Dolnośląska Zima 2026 zawitała do Czarnej GóryAutor komentarza: KrystekTreść komentarza: A co dalej z ul Nowobielawska i poboczem inaczej mówiąc z chodnikami dla pieszychData dodania komentarza: 5.02.2026, 13:03Źródło komentarza: Ponad 420.000 zł dotacji dla Gminy Bielawa na opracowanie projektu technicznego budowy III etapu obwodnicy miejskiejAutor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latka
Reklama