Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

NIELEGALNIE ZATRUDNIANI CUDZOZIEMCY

7 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy nielegalnie zatrudnionych w jednej z okolicznych firm, która zajmowała się produkcją drewnianych opakowań.
NIELEGALNIE ZATRUDNIANI CUDZOZIEMCY

7 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy nielegalnie zatrudnionych w jednej z okolicznych firm, która zajmowała się produkcją drewnianych opakowań. Z cudzoziemcami wykonującymi pracę nie zawarto pisemnych umów o pracę ani innych umów cywilnoprawnych, co jest naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Brak umowy o pracę oznacza, że tak wykonywana praca jest nielegalna. Oświadczenia o zamiarze powierzania pracy bądź zezwolenia nie wystarczą. Ustna umowa nie jest podstawą do powierzenia pracy, musi być sporządzona w formie pisemnej i podpisana zarówno przez pracodawcę jak i pracownika.

W stosunku do pracodawcy zostanie wystosowany do sądu wniosek o ukaranie i to sąd ustali dla niego wymiar grzywny, który nie będzie mógł być mniejszy niż 3 000 zł. Jeżeli dodatkowo pracodawca wprowadził w błąd cudzoziemców może mu grozić kara grzywny w wysokości 10 000 zł. Cudzoziemcy również poniosą odpowiedzialność. W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy będą musieli opuścić nasz kraju. Obowiązywać ich będzie zakaz ponownego wjazdu na rok, jeżeli wyjadą dobrowolnie. Jednakże okres ten na wniosek cudzoziemców może ulec skróceniu. Ponadto w minionej dobie funkcjonariusze z Placówek w Świecku i Kłodzku zatrzymali pięciu cudzoziemców. Byli to trzej obywatele Ukrainy oraz obywatel Litwy i Rosji.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama