Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Koalicja Samorządowa OK Samorząd ma przepis na Dolny Śląsk

Dzisiaj, we Wrocławiu, odbyła się prezentacja kandydatów na radnych Sejmiku Dolnośląskiego z Komitetu Wyborczego Koalicji Samorządowej OK Samorząd.
Koalicja Samorządowa OK Samorząd ma przepis na Dolny Śląsk

 

Koalicja Samorządowa OK Samorząd w całym kraju zrzesza samorządowców wszystkich szczebli i w nadchodzących wystawia kandydatów doskonale orientujących się w potrzebach społeczności lokalnych oraz regionalnych.

Briefing rozpoczął Patryk Hałaczkiewicz. Przedstawił hasło Koalicji Samorządowej OK Samorząd Dolnośląskie - MAMY PRZEPIS NA DOLNY ŚLĄSK.

Prezentację liderów w poszczególnych okręgach wyborczych rozpoczął doświadczony samorządowiec Patryk Wild. Jego kilkunastoletnia działalność na rzecz Dolnoślązaków jest znana choćby z powołania Kolei Dolnośląskich czy współtworzenia Planu Transportowego Województwa Dolnośląskiego.

Radny Patryk Wild (okręg nr 3) przedstawił 3 główne cele regionalne, którymi chcą zająć się i wdrożyć przyszli radni z OK Samorząd Dolnośląskie.

1. skomunikowany region - oznacza to dostępność transportową do stolicy Dolnego Śląska oraz miast powiatowych województwa dzięki rozwiązaniom komunikacji kolejowej i autobusowej. Dobrze funkcjonująca sieć transportowa, to swoisty krwiobieg rozwoju społecznego i gospodarczego;

2. zdrowy region - to nie tylko rozwiązania systemowe w opiece zdrowotnej, ale w poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców, że żyją w miejscowościach w zdrowej, wolnej od niebezpiecznych odpadów okolicy;

3. solidarny region - województwo dzisiaj to region "dwóch prędkości". Sejmik musi zająć się skutecznie wsparciem rozwoju lokalnego, to nie tylko rozwój aglomeracji. Wsparcie z budżetu województwa utrzymania tych przedsiębiorstw, o których mówi się, że są "klejnotami rodowymi, perłami" województwa powinno iść w parze ze wspieraniem nowoczesnych startup-ów.

Liderka okręgu nr 1, dr Małgorzata Burnecka, znana we Wrocławiu prezes fundacji Wroclife, przewodnicząca zarządu osiedla Karłowice-Różanka, zwróciła szczególną uwagę na konieczność uruchomienia kolei metropolitalnej.

Dariusz Stasiak (okręg nr 2) również wieloletni, doświadczony radny wojewódzki, wskazał na konieczność wsparcia rozwoju turystyki, zwłaszcza w kontekście zagadnień związanych z Odrą. Poruszył również możliwości większego wspierania przez województwo Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz wspierania niektórych potrzeb w szpitalach powiatowych Dolnego Śląska.

Liderka okręgu nr 4 Marcelina Świątek poruszyła aspekt rozwoju transportu na obszarach turystycznych zwłaszcza pod względem rozwoju tzw. turystyki weekendowej. Obszary te, na dzisiaj maja zaniedbaną sieć transportową, a ze względu na ich atrakcyjność i liczbę turystów mogłyby lepiej się rozwijać.

Iwona Budych, Liderka okręgu nr 5 od początku swojej działalności zawodowej związana z sektorem transportu publicznego. Od 4 lat aktywny członek Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Zwróciła szczególną uwagę, że kolej nie dojedzie do każdej miejscowości na Dolnym Śląsku, dlatego chce położyć nacisk, aby połączenia autobusowe, były uzupełnieniem siatki połączeń, nie tylko na tak zwanej "ostatniej mili". Dzięki temu wzrośnie liczba gmin na obszarze województwa z dostępem do pewnego transportu wojewódzkiego (pociągi i autobusowe linie dowozowe) o dobrym standardzie.

Inne kwestie poruszone przez kandydatów z OK Samorząd Dolnośląskie to m.in. polityka prozdrowotna dla mieszkańców województwa. W tym aspekcie, ważny jest głos Artura Zielińskiego (członek Zarządu Województwa I kadencji, burmistrz Kamiennej Góry), wyjaśnienia wątpliwości wokół inwestycji budowy wojewódzkiego szpitala onkologicznego. Wspierał ten problem także kandydat Marek Zalewski. Profesjonalną służbę zdrowia reprezentować w Sejmiku będzie znany kardiolog i internista dr Ryszard Serafin.

Artur Zieliński wskazał jeszcze jedno działanie, które jest bardzo ważne dla harmonijnego rozwoju województwa. Jest to program wsparcia z KPO rewitalizacji starych centrów miast średnich i małych, zwłaszcza w kontekście zagrożenia wyludnianiu się niektórych obszarów województwa.

Dla kandydatów Andrzeja Mazura i Bogdana Malika głównym działaniem będzie kontrola składowisk odpadów i bezpieczeństwa lokalnego.

Równie ważną sprawą, jak bezpieczna gospodarka odpadami, jest ochrona zasobów przyrody województwa, zwłaszcza obszarów przyrodniczo cennych i chronionych. Tę kwestię przedstawiła kandydatka Małgorzata Piszczek.

Wsparciem rozwoju lokalnego w ramach lokalnych strategii rozwoju 18 Lokalnych Grup Działania, zamierza zająć się Jarosław Paczkowski, zaś dziedzictwem kulinarnym województwa chce zaopiekować się Jolanta Caputa.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama