Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

31.XII.2023 r. bielawski ZKM przestanie istnieć

14.XII,2023 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Gminą Bielawa, Związkiem Powiatowo-Gminnym "Sowiogórskie Autobusy" oraz konsorcjum spółek transportowych "KŁOSOK" Sp. z o.o. oraz "A 21" Sp. z o.o., na mocy którego, z dniem 1.I.2024 r., bielawski samorząd, za zgodą Konsorcjum, przeniesie na Związek wszystkie prawa i obowiązki wynikające z roli organizatora komunikacji autobusowej na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego. Tym samym z dniem 31.XII.2023 r., po 28 latach funkcjonowania zakończy działalność bielawski Zarząd Komunikacji Miejskiej (ZKM).
  • Źródło: UM Bielawa
31.XII.2023 r. bielawski ZKM przestanie istnieć

Warto wspomnieć, że od 1995 r. autobusową komunikację miejską na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego, pod szyldem ZKM, organizuje Gmina Bielawa. Na podstawie zawartych porozumień międzygminnych, jednostki samorządu terytorialnego dotychczas współfinansują cały proces obsługi pasażerów. 

Niestety ta forma prawna nie dawała możliwości uzyskania dofinansowania z budżetu państwa. Dlatego też ciężar utrzymania ZKM spoczywał na kupujących bilety pasażerach oraz na samorządach gminnych. 

Aby zmienić tę niekorzystną sytuację, od początku bieżącej kadencji samorządu podjęte zostały działania, które miały doprowadzić do włączenia w proces organizacji komunikacji autobusowej także Powiatu Dzierżoniowskiego. Okazały się one skuteczne i w efekcie w IV kwartale 2022 r. wszystkie samorządy, na terenie których funkcjonuje komunikacja ZKM, podjęły uchwały rad o utworzeniu Związku Powiatowo-Gminnego pn. „SOWIOGÓRSKIE AUTOBUSY”. 

Proces rejestracji Związku został zakończony, a kolejnym krokiem do rozpoczęcia jego statutowej działalności jest przekazanie przez Gminę Bielawa prowadzenia komunikacji miejskiej do "Sowiogórskich Autobusów". 

Podejmowane w ramach związku działania będą obejmowały zarówno planowanie rozwoju transportu, jak i zarządzanie istniejącymi liniami komunikacyjnymi poprzez stworzenie spójnego systemu transportu publicznego. Wykonywanie połączeń w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich pozwoli na objęcie ich dopłatami z budżetu państwa, zapewniając dalsze podnoszenie jakości usług przewozowych oraz rozwój sieci komunikacyjnej. Szacuje się, że dzięki tej zmianie organizacyjnej, bielawski samorząd oszczędzi każdego roku ok. 1.000.000 zł.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama