Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama 1

W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS

Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca. Tym, którzy swoje pieniądze dostają 25 dnia miesiąca wypłata zostanie zrobiona jeszcze przed światami Bożego Narodzenia.
W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych standardowo wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zgodnie z przepisami, emerytury są dostępne na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to dwa dni. W grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. 

- Dlatego w tym roku wszyscy emeryci i renciści z terminu „25”, którym przelewamy pieniądze na bankowe konto zobaczą na nich wypłatę najpóźniej 22 grudnia – mówi Iwona Kowalska – Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Także pierwszy stycznia jest dniem świątecznym, dlatego te osoby, które, które dostają wypłaty pierwszego dnia miesiąca - dostaną dwa przelewy, czyli 1 grudnia za grudzień i 29 grudnia za styczeń – zapewnia Iwona Kowalska – Matis. 

Rzeczniczka zastrzega, że ten termin można zagwarantować tym seniorom, którzy dostają swoje emerytury na bankowe konta. Doręczenie pieniędzy przez listonosza, jeśli senior zamiast banku, wybrał tradycyjny pocztowy przekaz – może potrwać dłużej – wyjaśnia.

 Co roku ze względu na święta Zakład wcześniej przekazuje emerytury i renty, które przynosi doręczyciel tak by listonosze mieli czas na ich doręczenie do 24 grudnia. 

Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. Podkreślam jednak, że w najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta – dodaje Kowalska-Matis. 

Rzeczniczka namawia do tego żeby założyć konto w banku, bo jeśli ktoś dostaje pieniądze przekazem  musi czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto zawsze może skorzystać z bankomatu o dowolnej porze, bo nawet w najmniejszych gminach są często nawet dwa bankomaty różnych banków.

Co ważne wypłaty z terminu „1” ZUS rozpocznie wysyłać analogicznie wcześniej, po to żeby na kontach klientów ZUS – wypłaty zaplanowane na pierwszy dzień nowego roku - znalazły się jeszcze przed Sylwestrem.

Nieco statystykTrzy powiaty na Dolnym Śląsku są na liście 10 najbardziej ubankowionych w Polsce. W powiecie głogowskim już 89,8 proc. wszystkich emerytur to te przelewane na bankowe konta, w polkowickim 89,1 proc. i lubińskim 87,9 proc. 

Średnio już 83 proc. seniorów w naszym regionie wybrało konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza. 

Emerytura przelewana na bankowe konto oznacza bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów i ogromne oszczędności dla budżetu – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku. – Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – dodaje Kowalska-Matis. 

Od kilkunastu lat liczba wypłat, które ZUS przekazuje na bakowe konta stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej otrzymuje 80,3 proc. klientów ZUS. 

Listę współpracujących a ZUS banków, które oferują bezpłatne konta można znaleźć na stronie internetowej Zakładu https://www.zus.pl/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jestes-w-banku-wpadnij-do-zus-/banki-z-ktorymi-wspolpracujemy

 Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście w czasie wizyty w najbliższej placówce Zakładu lub przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Co ciekawe, z rachunku bankowego częściej korzystają kobiety. Wśród pań w przedziale wiekowym 50-54 lat 100 proc. przelewów z ZUS idzie na bankowe konta, powyżej 80-tki bankowe konta ma 57 proc. seniorów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: Chyba najgorszy żart ;) ;) Już się ucieszyłam.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 16:09Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: Nie pozdrawiam - turystka z Dzierżoniowa xDTreść komentarza: I bardzo dobrze, przestaniemy przyjeżdzać więc oszczędze na paliwie, ominie nas wizyta w kawiarni. Pójdziemy na lody w Dzierżoniowie przy al. bajkowej gdzie parking jest darmowyData dodania komentarza: 1.04.2026, 20:46Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: PFTreść komentarza: Przystanek kolejowy PKP będzie centralnie przy wieży Wielkiej Sowy? :))))Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:02Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: LoTreść komentarza: Opłaty za parkometry przewyższają dochody.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 15:55Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: MkTreść komentarza: Piękne wizje. Szkoda, że takie rewelacje są tylko 1 kwietniaData dodania komentarza: 1.04.2026, 12:38Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Brawo chłopaki!!!!!Data dodania komentarza: 30.03.2026, 11:09Źródło komentarza: Sparta Ostroszowice gromi w Strzegom Football Cup!
Reklama