Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://gawrycki.pl

„Filmowy fotel” - zbiórka Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa

W 2023 roku zarząd Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa podjął inicjatywę obywatelską mającą na celu upamiętnienie Sylwestra Chęcińskiego i Zbyszka Cybulskiego, ważnych twórców kultury polskiej związanych z Dzierżoniowem. Proponujemy realizację obiektu małej architektury, który podniesie atrakcyjność naszego miasta i będzie dowodem na to, że łączymy teraźniejszość z przeszłością.
„Filmowy fotel” - zbiórka Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa

Obaj artyści swoje młodzieńcze lata spędzili w Dzierżoniowie, byli absolwentami  I Liceum Ogólnokształcącego. W grudniu 2021 roku zmarł wybitny scenarzysta i reżyser, Sylwester Chęciński, Honorowy Obywatel Dzierżoniowa, mający częste, żywe a nawet sentymentalne kontakty z mieszkańcami naszego miasta. Zbigniew Cybulski, utalentowany  i doceniany, w kraju i za granicą, aktor nadal pozostaje w żywej pamięci tych, którym dane było zetknąć się z nim w odległym czasie. Uznaliśmy, że właściwym wyrazem  pamięci  dzierżoniowian o obu artystach,  będzie „Filmowy fotel”, ławeczka odbiegająca swoim wyglądem od tych popularnych obiektów, lokalizowanych w różnych miastach. „Filmowy fotel” w konstrukcji nawiązuje do taśmy filmowej z wyodrębnionymi kadrami, na których umieszczone zostaną portrety bohaterów a siedzisko ma formę rolki filmowej.

Postument wykonany zostanie z bardzo jasnego granitu strzegomskiego i zlokalizowany będzie w okolicach kina „Zbyszek”. Pomysł uzyskał akceptację władz miasta, które przekazały na budowę obiektu stosowną dotację; TMD otrzymało także darowiznę od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie, firmy BROEN sp z o.o. Zarząd Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa skierował wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie zgody na prowadzenie zbiórki publicznej. Otrzymana decyzja administracyjna posiada numer 2023/2025/OR z 04.05.2023.   Środki finansowe zebrane w tej formie zasilą specjalnie utworzone konto o numerze: 52 9527 0007 2000 9813 7000 0004. Zachęcamy wszystkie osoby które mogłyby wesprzeć ten cel o wpłatę na podane konto budowy „Filmowego fotela”. Zamieszczone poniżej zdjęcie prezentuje przyszły dowód naszej pamięci o Zbigniewie Cybulskim i Sylwestrze Chęcińskim.

Odsłonięcie postumentu planowane jest na początek grudnia b.r. i będzie głównym punktem  uroczystości poświęconej 45 -leciu TMD.

Źródło: Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: I cóż w tym drastycznego? Kto prowadzi jakkolwiek hodowle to ma to na co dzień .Mi w zeszłym roku w zeszłym w ciągu 5ciu minut lis zamordował 15 kur a kuna wydusiła 150 gołębi pocztowych.Data dodania komentarza: 11.02.2026, 15:09Źródło komentarza: Atak wilków na stado owiec w WilkanowieAutor komentarza: anoTreść komentarza: Panie Marszałku ; Karkonosze to Sudety.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:56Źródło komentarza: Dolnośląska Zima 2026 zawitała do Czarnej GóryAutor komentarza: KrystekTreść komentarza: A co dalej z ul Nowobielawska i poboczem inaczej mówiąc z chodnikami dla pieszychData dodania komentarza: 5.02.2026, 13:03Źródło komentarza: Ponad 420.000 zł dotacji dla Gminy Bielawa na opracowanie projektu technicznego budowy III etapu obwodnicy miejskiejAutor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latka
Reklama