Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zespół Górali Czadeckich „Pojana” otrzymał Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”

20 grudnia Rada Powiatu zaakceptowała wniosek starosty dzierżoniowskiego i nadała Tytuł Honorowy "Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego" Zespołowi Górali Czadeckich „Pojana” z gminy Dzierżoniów.
Zespół Górali Czadeckich „Pojana” otrzymał Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”

Czteropokoleniowa „Pojana” utrwala kulturę Górali Czadeckich, jednocześnie rozsławiając nasz region w Polsce i za granicą. Zespół jest laureatem wielu konkursów i festiwali, a w 2023 roku „Pojana” świętować będzie 65-lecie działalności – mówi Krzysztof Twardak, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, powołanej w celu rozpatrzenia wniosku o nadanie Tytułu Honorowego „Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”.
Uchwałę w sprawie nadania tytułu podjęła podczas sesji 20 grudnia Rada Powiatu Dzierżoniowskiego. Tytuł Ambasadora zostanie wręczony Zespołowi Górali Czadeckich „Pojana” w sposób uroczysty w 2023 roku.

Warto przypomnieć, że Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego” przyznawany jest przez samorząd powiatu od 2019 roku. Do tej pory zaszczytne wyróżnienie przyznano wokalistce “Eleni”, muzykowi Panu Tadeuszowi Nestorowiczowi oraz jednemu z najwybitniejszych polskich kolarzy Panu Jackowi Mickiewiczowi.

Kilka słów o nowym Ambasadorze:
Górale Czadeccy to grupa etnograficzna, wywodząca się z okolic Czadcy (obecnie Słowacja), skąd na początku XIX w. rozpoczęli wędrówkę „za chlebem” na Bukowinę Rumuńską, gdzie przebywali około 130 lat. Po II wojnie światowej w procesie repatriacji wrócili do ojczyzny, osiedlając się m.in. na Dolnym Śląsku, w tym na terenie powiatu dzierżoniowskiego (m.in. w Pilawie Dolnej, Dzierżoniowie, Tuszynie, Włókach, Olesznej). Pomimo ponad stuletniego pobytu na obczyźnie zachowali odrębność swojej mowy, ubioru i obyczajów. To właśnie w celu zachowania dziedzictwa Górali Czadeckich, 6 stycznia 1958 roku powstał Zespół „Pojana”. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Jerzy Swancar, jego następcą przez wiele lat był Maksymilian Juraszek, a od 2008 roku kierownikiem zespołu jest Bożena Żygadło.

Czteropokoleniowa „Pojana” działająca pod patronatem Gminy Dzierżoniów i Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, już ponad sześćdziesiąt lat utrwala kulturę Górali Czadeckich, jednocześnie rozsławiając Gminę Dzierżoniów i Powiat Dzierżoniowski. Najbardziej cieszy fakt, że zawsze w szeregach zespołu było i jest młode pokolenie, czerpiące naukę od rodziców i dziadków.

Podstawę repertuaru Zespołu Górali Czadeckich „Pojana” stanowią „Tajdany”, autentyczne piosenki góralskie opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną i żartobliwą. Zespół wykonuje również utwory w językach rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Integralną częścią repertuaru są żywiołowe, pełne ekspresji tańce ludowe. „Pojana” często prezentuje się scenicznie na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych. Zespół koncertował w Rumunii, Ukrainie, Czechach, Mołdawii, na Słowacji i Węgrzech. Od 32 lat artyści uczestniczą w jednym z największych międzynarodowych festiwali folklorystycznych „Bukowińskie Spotkania”, gdzie spotykają się, śpiewają i tańczą potomkowie Górali Czadeckich z całej Europy. Od 2015 r. do 2021 r. organizatorem części polskiej festiwalu była Gmina Dzierżoniów przy aktywnym udziale członków Zespołu, co pozwoliło mieszkańcom powiatu poznać te wartościową kulturę.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama