Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Świdnica przeciw przemocy

„Świdnica przeciw przemocy” to cykliczna kampania, która jest prowadzona w mieście jesienią. Wernisaż plakatów pod tym samym tytułem zobaczyć można na przystankach autobusowych. Rozwieszono ich 34. Od piątku, 25 listopada przez tydzień na bloku śródrynkowym pojawi się iluminacja świetlna – biała wstążka, czyli symbol przemocy ze względu na płeć.
  • Źródło: Urząd Miejski w Świdnicy
Świdnica przeciw przemocy

- Prosimy każdego, kto słyszy, widzi lub wie o przemocy wobec najbliższych, aby reagował. Na każde zgłoszenie dotyczące przemocy w rodzinie jest podejmowana interwencja przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Na zgłoszenia czekają pracownicy MOPS pod nr tel. 668 188 858 lub funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr tel. 112 – mówi Dorota Szyłobryt, zastępca dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. 

Mit, że przemoc w rodzinie dotyczy tylko sytuacji, w których dochodzi do użycia siły fizycznej jest bardzo powszechny. Tymczasem może ona przybierać różne formy. Przemocą jest dręczenie psychiczne współmałżonka, dzieci. Przemoc może się wiązać z wydzielaniem pieniędzy, utrudnianiem podjęcia pracy, szantażem, obniżaniem poczucia wartości.

- Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę świdniczan na problem przemocy w rodzinie. Aby nie byli obojętni wobec osób, które z tego powodu cierpią nie tylko fizycznie. Aby reagowali na tego typu zachowania i pomagali ofiarom – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent miasta.

W świdnickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przez cały rok prowadzone jest poradnictwo rodzinne, przede wszystkim dla rodzin uwikłanych w problemy uzależnień i przemocy domowej. Ponadto mają one możliwość korzystania z nieodpłatnego wsparcia psychologa. Funkcjonuje również otwarta grupa dla osób, które doświadczyły lub doświadczają jakiegokolwiek rodzaju przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej). Spotkania prowadzi 2 terapeutów. Zorganizowano również różnego rodzaju warsztaty oraz kampanie społeczne skierowane do osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży, których celem było zwiększenie świadomości dotyczącej skutków stosowania przemocy, sposobów jej przeciwdziałania, a także rozwijanie wśród uczestników empatii i tolerancji wobec innych.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama