Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Muzeum Papiernictwa remontuje wielkie maszyny na dziedzińcu

Muzeum Papiernictwa zakończyło prace, których celem była konserwacja trzech maszyn wielkogabarytowych znajdujących się na muzealnym dziedzińcu, wchodzących w skład zbioru maszyn papierniczych. Wytypowane do konserwacji w 2022 r. maszyny, to trzy spośród aż osiemnastu obiektów plenerowych, wymagających konserwatorskiego zabezpieczenia. Z uwagi na swe przeznaczenie i zastosowanie stanowią one cenne źródło historii w zakresie produkcji papieru, przez co umożliwiają upowszednianie wiedzy papierniczej, będące jednym z podstawowych celów funkcjonowania Muzeum Papiernictwa. Są ponadto obiektami prezentującymi przykład historycznych technologii papiernictwa.
Muzeum Papiernictwa remontuje wielkie maszyny na dziedzińcu


Mowa tu o ścieraku czteropasmowym z 1919 r., czyli ogromnym urządzeniu niemieckiej produkcji marki Voith, służącym do mechanicznego przetwarzania drewna na surowiec papierniczy (tzw. ścier), gniotowniku, powstałym w okresie międzywojennym przeznaczonym do rozdrabniania surowców papierniczych oraz o rafce, służącej do czyszczenia masy papierniczej z zabrudzeń i niedomielonych pęczków celulozy. Ścierak, gniotownik i rafka, to jedne z największych historycznych urządzeń papierniczych pozostających w posiadaniu muzeum. Wewnątrz budynków nie ma możliwości ich przechowywania z uwagi na brak dostępnej przestrzeni. Wszelkie działania musiały więc skupić się na takim zabezpieczeniu obiektów, które pozwoli na dalsze ich eksponowanie w warunkach plenerowych oraz wykluczy potencjalnie nieodwracalne uszkodzenia wynikające z degradującego wpływu warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promienie słoneczne. W efekcie zrealizowanych prac konserwatorskich osiągnięty został jeden ze strategicznych celów działalności muzealnej, jakim jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa konserwatorskiego zbiorom muzealnym, za pośrednictwem których możliwe jest upowszechnianie wiedzy w zakresie historii i techniki papiernictwa.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego”.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama