Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://gawrycki.pl

Masz subkonto w ZUS - wyznacz spadkobierców

Osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i posiadają subkonto w ZUS, mogą wskazać osoby, które będą miały prawo do wypłaty gwarantowanej po śmierci świadczeniobiorcy.
Masz subkonto w ZUS - wyznacz spadkobierców

 „Wypłata gwarantowana” to jednorazowa wypłata pieniędzy, która przysługuje osobie lub osobom, które wskazał właściciel subkonta w ZUS po jego śmierci. Osobami uposażonymi mogą być małżonek, członkowie rodziny, czyli dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, wnuki, rodzeństwo, ale również osoby, które nie są członkami rodziny. 

- Emeryci z naszego regionu często pytają o to, co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi na subkoncie. Niewielu z nich wie, że mogą wyznaczyć osoby, które będą spadkobiercami po śmierci seniora - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W dyspozycji na wypadek śmierci można wskazać jedną, ale też kilka osób – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że przy wskazaniu do wypłaty gwarantowanej kilku osób, można określić procentowy udział w wypłacie dla każdej z nich. Jeśli tego się nie zrobi, to ZUS założy, że udziały tych osób są równe. Warto pamiętać, że przy procentowym oznaczaniu udziału dla poszczególnych uposażonych suma powinna być równa 100 proc. Osoby, które mają ze współmałżonkiem wspólność majątkową i chcą żeby to on dziedziczył – nie muszą składać wniosku ze wskazaniem współmałżonka, jako osoby uposażonej gdyż to on staje się on automatycznie osobą uposażoną do tej wypłaty. 

- Osoby, w związkach małżeńskich, które zamierzają uposażyć do wypłaty gwarantowanej kogoś spoza rodziny, powinny uzyskać na to pisemną zgodę współmałżonka, który z kolei musi wypełnić oświadczenie ze zgodą na wypłatę konkretnej osobie – przestrzega Kowalska-Matis.

Rzeczniczka dodaje, że prawo do całości lub części wypłaty przysługuje osobie lub osobom uposażonym, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od miesiąca, w którym ZUS po raz pierwszy wypłacił emeryturę.

Oczywiście wskazanie osoby uposażonej staje się bezskuteczne, jeśli ta osoba wcześniej zmarła. Wtedy udział zmarłej uposażonej osoby, przypada w równych częściach innym wskazanym, chyba, że właściciel subkonta zadecyduje inaczej.

Jaki formularz?

Formularz, który służy do wskazania lub zmiany osób uposażonych, które nabędą prawo do wypłaty gwarantowanej jest dostępny w każdej placówce ZUS. Druk ma symbol EWG-W. Ponadto do dyspozycji zainteresowanych jest też formularz EWG-O, czyli „Oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na wskazanie osoby uposażonej – innej niż członek rodziny”. Formularze są też dostępne do wypełnienia i wydrukowania lub do pobrania na stronie www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: I cóż w tym drastycznego? Kto prowadzi jakkolwiek hodowle to ma to na co dzień .Mi w zeszłym roku w zeszłym w ciągu 5ciu minut lis zamordował 15 kur a kuna wydusiła 150 gołębi pocztowych.Data dodania komentarza: 11.02.2026, 15:09Źródło komentarza: Atak wilków na stado owiec w WilkanowieAutor komentarza: anoTreść komentarza: Panie Marszałku ; Karkonosze to Sudety.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:56Źródło komentarza: Dolnośląska Zima 2026 zawitała do Czarnej GóryAutor komentarza: KrystekTreść komentarza: A co dalej z ul Nowobielawska i poboczem inaczej mówiąc z chodnikami dla pieszychData dodania komentarza: 5.02.2026, 13:03Źródło komentarza: Ponad 420.000 zł dotacji dla Gminy Bielawa na opracowanie projektu technicznego budowy III etapu obwodnicy miejskiejAutor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latka
Reklama