Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kiedy lider śpiewa

Stare żydowskie porzekadło powiada, że nie może być prawdziwego święta, prawdziwej wspólnej radości bez klezmerów. Nic więc dziwnego, że organizatorzy dziesiątej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego do fetowania jubileuszu zaprosili także takich muzyków.
Kiedy lider śpiewa

Żeby razem cieszyć się tym, że udaje się spotykać artystów z publicznością i to w wielu miejscach, i z różnorodnymi propozycjami muzycznymi. I to już dziesiąty sezon. Tym razem takie świąteczne spotkanie zadziało się w piątek 5 sierpnia w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdroju. Przytoczone na wstępie powiedzenie ma jeszcze ciąg dalszy, bardzo praktyczny. Na występ klezmerów trzeba mieć środki. Jeśli zaś pieniędzy nie ma, to trzeba je po prostu zebrać. W tym przypadku do sfinansowania występu Darka Wójcika i Szaweł Lipski Klezmer Quartet dołożyli się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja KGHM, miasto Polanica, starostwo kłodzkie oraz liczni sponsorzy prywatni, szczególnie ze sfery hotelarskiej (spójrzcie proszę na dolny pasek plakatów). 

Temat koncertu, czyli motywy żydowskie w muzyce świata dał impuls bardzo licznej publiczności do przyjścia do gościnnego wnętrza Teatru Zdrojowego. I to takiej publiczności, która bardzo szybko przyjęła propozycje muzyków. Potraktowała je jako zachętę do emocjonalnych reakcji, do aktywnego współudziału w spotkaniu. Na program wieczoru złożyły się takie kompozycje, które pokazały zarówno tradycje muzyki klezmerskiej, czyli te wzięte głównie z folkloru i ogólnie żydowskich tradycji muzycznych, jak i ich inspirujący wpływ na sposób wykonywania, aranżowania a nawet kierunek interpretacji. 

I, czego z radością nie ukrywam, podsunęły klucz na głębszą, sympatyczną korelację artyści-publiczność. Tak więc co zaprezentowali muzycy wypełniając tytuł koncertu? Między innymi: poetycką pieśń „Pod cieniem czereśni”, tradycyjne „As der Rebbe Elimelech”, „Dona dona” do słów Aarona Zeitlina i z muzyką Sholoma Secundy, bardzo wymowne „Du zolst nisht geyn mit keyn anderinke meydelekh” (Nie chodź z innymi dziewczynami), żydowskiego foxtrota „Nikodem” z tekstem Ludwika Starskiego i muzyką Henryka Warsa, a także utwory instrumentalne ekspresyjnie zagrane przez kwartet a zaaranżowane głównie przez lidera zespołu Pawła Lipskiego. Solista prowadził nas w czasie koncertu przez kolejne rejony tej muzyki, która stała się jego pasją i sferą poszukiwań twórczych, a zakończył występ tradycyjną piosenką „Un az der rebbe zingt”. 

W wolnym tłumaczeniu: kiedy rabbi śpiewa, śpiewają wszyscy chasydzi. W odniesieniu do polanickiego wieczoru łatwo te słowa sparafrazować - kiedy Darek Wójcik śpiewa a gra Szaweł Lipski Klezmer Quartet, to cała publiczność razem z nimi gra i śpiewa. 

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ddTreść komentarza: Dobrze...ale podzielmy to teraz na pensje dla osób tam pracujących, czyli co najmniej kilka osób i na 12 miesięcy...Czy wysokość pensji nie przekroczy tych 90.000zł? Chyba że jest to czysty zysk, po uwzględnieniu pensji...Ale ok, park powinien sie rozwijac..Data dodania komentarza: 04.10.2022, 18:49Źródło komentarza: Park Miejski w Bielawie jest coraz bardziej dochodowyAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Już teraz trzeba zadbać by była obsada.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 16:37Źródło komentarza: Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w LubinieAutor komentarza: ZdenekTreść komentarza: Wieś galeria niedawna 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 04.10.2022, 14:59Źródło komentarza: W BIELAWIE POWSTANIE GALERIA HANDLOWAAutor komentarza: nickTreść komentarza: a w Dz-owie miał być od lipca, haha, jak zwykle w tej dziurze obiecanki cacankiData dodania komentarza: 03.10.2022, 19:16Źródło komentarza: Punkt Paszportowy w Kłodzku, od 5 października można składać wnioskiAutor komentarza: Je#acPZPNTreść komentarza: Jak zobaczę tego sędziego jeszcze raz to dostanie pstryczka w nos ludzie widzą .. j... mZKS. Nie pozdrawiamData dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Zwycięstwo Lechii Dzierżoniów w 72 derbach powiatu dzierżoniowskiegoAutor komentarza: Uwielbiam EleniTreść komentarza: Była cudowna atmosfera!Data dodania komentarza: 02.10.2022, 20:50Źródło komentarza: IV Festiwal Piosenek Eleni - Po słonecznej stronie życia
Reklama