Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Profilaktyka raka jelita grubego i raka szyjki macicy

Wszystkie instytucje oraz gminy, którym bliskie jest zdrowie swoich pracowników i mieszkańców, zapraszamy do wspólnej akcji profilaktycznej w zakresie nowotworu szyjki macicy oraz nowotworu jelita grubego.
Profilaktyka raka jelita grubego i raka szyjki macicy

„Dane, które docierają do nas z marszałkowskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Profilaktykę chorób nowotworowych postrzegamy jako niezwykle ważną, istotną i potrzebną. Chcemy, aby Dolnoślązacy byli świadomi możliwości badań profilaktycznych oraz mieli do nich szeroki dostęp. Dlatego zachęcam do wspólnych działań wszystkie gminy, instytucje oraz firmy prywatne chcące zaproponować swoim mieszkańcom i pracownikom bezpłatne badania w ramach naszych projektów.”Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Osoby do kontaktu:

Ewelina Buraczek, [email protected] – profilaktyka raka szyjki macicy

Amelia Dymarek, [email protected] – profilaktyka raka jelita grubego

 

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) stawia na profilaktykę. 
Z inicjatywy Wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego realizowane są badania profilaktyczne w zakresie nowotworu szyjki macicy i nowotworu jelita grubego.

 

W projekcie profilaktyki raka szyjki macicy wykorzystujemy Cytobus (mobilny gabinet ginekologiczny), w którym wykonywane są badania cytologiczne w ramach NFZ. Cytobus przyjeżdża z wykwalifikowanymi położnymi na pokładzie. Badania są wykonywane bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki. Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach NFZ. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Według statystyk podanych przez NFZ tylko około 20 procent kobiet zgłasza się na przesiewowe badania cytologiczne. W 2018 roku na nowotwór złośliwy szyjki macicy zachorowało 177 kobiet w województwie dolnośląskim – w Polsce – 2360.  Z tej liczby na Dolnym Śląsku zmarły 143 osoby, w Polsce – 1593.

Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Profilaktykę raka jelita grubego opieramy na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:

  • Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Rak jelita grubego plasuje się na drugiej pozycji u pań i trzeciej u panów, jeśli chodzi o zachorowania. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na ten nowotwór. Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama