Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Instalacja Odzysku Zielonej Energii w Bielawie. Spotkanie informacyjne dla mieszkańców

W środę, 8 czerwca o godzinie 17.00 w bielawskim Teatrze Robotniczym, ul. Piastowska 19a odbędzie się spotkanie informacyjne na temat „Budowy instalacji Instalacja Odzysku Zielonej Energii w Bielawie”.
Instalacja Odzysku Zielonej Energii w Bielawie. Spotkanie informacyjne dla mieszkańców

Na spotkanie inwestor, spółka Ekologiczne Centrum Odzysku zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Przy ul. Ceglanej w Bielawie, na terenie inwestora, planowane jest uruchomienie Instalacji Odzysku Zielonej Energii w Bielawie. Produktem jej działalności będzie energia cieplna oraz energia elektryczna. Paliwem – RDF (Refuse Derived Fuel), czyli specjalnie do tego celu wyselekcjonowane i przygotowane frakcje odpadów komunalnych. Termicznemu przekształcaniu poddawane będą wyłącznie odpady kaloryczne, których nie można poddać procesowi recyklingu.

Przyjęcie tego rozwiązania oznacza, że na składowiska trafi znacznie mniej odpadów. Obniży się zatem znacznie obciążenie środowiska wywoływane obsługą i utrzymywaniem składowisk (wydzielanie gazów, szkodliwe odcieki, szkody środowiskowe). Produkowane w Instalacji Odzysku Zielonej Energii w Bielawie ciepło posłuży mieszkańcom. 

 

Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Po uruchomieniu Instalacji koszt przetwarzania odpadów komunalnych się obniży. Niższe będą także koszty wytworzenia energii cieplnej. Tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie na drożejące paliwa kopalne. 

– Odpady produkujemy na miejscu, nie musimy ich od nikogo importować. W skali kraju około 10% energii cieplnej może i powinno pochodzić z odpadów – ocenia Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej „Ciepłownictwo Polskie”.

Wykorzystanie paliwa RDF w specjalnie do tego przygotowanych instalacjach jest znacznie bardziej przyjazna środowisku niż ciepłownie węglowe. W ocenie dr hab. prof. Politechniki Łódzkiej Grzegorza Wielgosińskiego, który będzie gościem środowego spotkania, jest to technologia równie bezpieczna jak spalanie gazu ziemnego. – Najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń stawiane są właśnie tego typu instalacjom, co powoduje, że emisja zanieczyszczeń jest z nich zawsze mniejsza niż ze spalania innych paliw stałych, porównywalna z emisjami ze spalania gazu ziemnego – twierdzi prof. Grzegorz Wielgosiński, 

Program spotkania:

17.00-17.05 Słowo wprowadzające wskazujące na cel spotkania wraz z przedstawieniem zasad otwartej debaty (Abrys)

17.05-17.15 Emisja filmu edukacyjnego – „Ekologiczne ciepło z RDF”

17.15-17.45 Cała prawda o odzysku energii z odpadów – Grzegorz Wielgosiński, dr hab. inż. profesor Politechniki Łódzkiej, Kierownik Zakładu Technik Inżynierii Środowiska

17.45-18.00 Planowana inwestycja to korzyści ekonomiczne i środowiskowe dla miasta i mieszkańców (Abrys)

18.00-19.00 Pytania uczestników spotkania do ekspertów i przedstawicieli inwestora


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama