Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Z wałbrzyskiej filharmonii do królewskiego konserwatorium muzycznego – sukces Agaty Zając

Agata Zając, dyrygent rezydent Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, została zwyciężczynią programu stypendialnego Mills William Junior Fellow in Conducting realizowanego przez Royal Northern College of Music w Manchesterze. Oznacza to roczną współpracę z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, którą pani dyrygent rozpocznie już we wrześniu.
Z wałbrzyskiej filharmonii do królewskiego konserwatorium muzycznego – sukces Agaty Zając

Mills William Junior Fellow in Conducting jest jednym z najbardziej prestiżowych programów stypendialnych dedykowanych dyrygentom będącym na początku swojej kariery zawodowej. O udział w nim starają się młodzi dyrygenci z całego świata. W tym roku w przesłuchaniach uczestniczyło ponad 120 kandydatów. Spośród nich za najlepszą uznana została Agata Zając, która od września 2021 r. jest dyrygentem rezydentem Filharmonii Sudeckiej. Jej talent doceniony został przez jury, w którego składzie znaleźli się profesorowie dyrygentury Royal Northern College of Music – Mark Heron i Clark Rundell oraz dyrektor orkiestry symfonicznej BBC Philharmonic Simon Webb. Dzięki wygraniu przesłuchań Agata Zając w przyszłym sezonie koncertowym, od września tego roku, będzie współpracować z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, łącznie z orkiestrami BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Northern Ballet i Manchester Camerata.

 

Tymczasem wałbrzyska publiczność będzie mieć szansę zobaczenia Agaty Zając na żywo na scenie Filharmonii Sudeckiej. Koncert, który zakończy jej rezydenturę w Wałbrzychu odbędzie się 20 maja o godzinie 19:00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą utalentowanej pani dyrygent wystąpi z duetem fortepianowym Książek Piano Duo. W programie koncertu znajdą się kompozycje: Scherzo symfoniczne „Stańczyk” op. 1 Ludomira Różyckiego, Koncert na dwa fortepiany Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Poemat symfoniczny „Epizod na maskaradzie” op. 14 Mieczysława Karłowicza. Bilety w cenie 40/43 zł (normalny) i 30/32 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii lub online: filharmonia-sudecka.bilety24.pl. 

 

Jest też możliwość udziału w próbie otwartej, podczas której będzie można przyjrzeć się warsztatowi pracy Agaty Zając i orkiestry symfonicznej oraz usłyszeć fragmenty koncertowego repertuaru. Osoby zainteresowane uczestniczeniem w próbie otwartej proszone są o kontakt z Działem Marketingu i Promocji ([email protected][email protected]) lub Kasą Biletową filharmonii ([email protected]). Udział w próbie kosztuje 10 zł. 

 

Rezydencja Agaty Zając w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu jest współorganizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Książek Piano Duo jest laureatem I nagrody (w kategorii Zespoły kameralne) II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: cetepeTreść komentarza: znaleś tego kogoś osobiście ze jesteś w stanie oceniać? A nie, czekaj. Typowe polaczkowanie.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 01:38Źródło komentarza: Śmierć w BMW po zderzeniu czołowym z ciężarówką na "ósemce"Autor komentarza: RozważnyTreść komentarza: I bardzo dobrze, kolejnego głupka mniej, sami się eliminują.Dac im tylko BMW🤣🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 01.07.2022, 19:49Źródło komentarza: Śmierć w BMW po zderzeniu czołowym z ciężarówką na "ósemce"Autor komentarza: JaTreść komentarza: Ale oko wymalowaneData dodania komentarza: 01.07.2022, 14:36Źródło komentarza: Wjechała w barierki koło urzęduAutor komentarza: ...Treść komentarza: A wprowadzone opłaty za plaże spowodowały że dzieci nie korzystają z niej, gdyż np. rodzice uznali że nie będą się upokarzać i wyrabiać karty bielawianina, wychodząc z założenia, że dzieci i tak jej nie będą ze sobą wozić lub jeśli już to szybką zgubią. Co robią dzieci/młodzież? Pływają przy wyspie, przy brzegu od strony kempingu, gdzie nikt ich nie pilnuje i od razu jest głęboko i niebezpiecznie. Uskuteczniają tam skoki na główkę, podtapianie, pływanie z wyspy na brzeg... a przecież nie wszyscy są wytrawnymi pływakami. Kiedyś skupiały się na strzeżonej plaży i był nad nimi nadzór. Ja rozumiem, że Pana dzieci panie burmistrzu już są dorosłe lub prawie dorosłe i że pana ten problem nie rusza, ale nas rusza i to bardzoData dodania komentarza: 01.07.2022, 13:54Źródło komentarza: Wakacje w Bielawie nie będą nudne!Autor komentarza: taaTreść komentarza: Miał być otwarty 1 lipcaData dodania komentarza: 01.07.2022, 13:14Źródło komentarza: Wakacje w Bielawie nie będą nudne!Autor komentarza: rodzicTreść komentarza: Szkoda że skatepark zamknięty...dzieci uwielbiały to miejsce, już od maja, czerwca jak tylko robiło się ciepło, gromadziły się tam tłumnie i nie potrzeba było organizować im żadnych ekstra atrakcji...a teraz, gdy już wakacje pełną parą, skatepark nadal zamknięty...ja rozumiem - modernizacje itd, ale przecież można to robić po sezonie, a nie teraz...włóczą się teraz po osiedlu, po parku, po polach, rodzice denerwują się, bo kiedyś było wiadomo gdzie są i że są bezpieczne, a teraz...nie mogą sobie znaleźć miejsca...duży minus dla władz miastaData dodania komentarza: 29.06.2022, 18:55Źródło komentarza: Wakacje w Bielawie nie będą nudne!
Reklama