Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

MARSZAŁEK ORGANIZUJE MIĘDZYNARODOWY TRANSPORT HUMANITARNY

Dzięki porozumieniu marszałka Dolnego Śląska z władzami niemieckich landów oraz współpracy Kolei Dolnośląskich z Deutsche Bahn obywatele Ukrainy będą mieli możliwość skorzystania z transportu kolejowego do Drezna i Berlina. Międzynarodowy transport humanitarny pomoże w sprawnym przemieszczeniu się strumienia uchodźców, którzy przybywają na Dolny Śląsk. Nową inicjatywę samorządu województwa dolnośląskiego zaprezentowali dziś marszałek Cezary Przybylski, Krzysztof Maj – członek zarządu województwa oraz Damian Stawikowski – prezes Kolei Dolnośląskich.
MARSZAŁEK ORGANIZUJE MIĘDZYNARODOWY TRANSPORT HUMANITARNY

- Nasza pomoc dla obywateli Ukrainy trwa od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Staramy się dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb tak aby działać systemowo. Dlatego poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk - a trzeci taki pociąg specjalny jest właśnie w drodze do Wrocławia - chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się na zachód do Niemiec – mówi marszałek Cezary Przybylski.

 

W ciągu ostatnich 14 dni do Polski przyjechało z ogarniętej wojną Ukrainy blisko 1,5 miliona obywateli tego kraju. Każdego dnia samorządy, organizacje pozarządowe, a także setki tysięcy wolontariuszy pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zorganizowaniu czasowego miejsca pobytu ale także w umożliwieniu dalszej podróży w kierunku zachodniej Europy.

 

- Zwracamy się z prośbą do mediów, aby szeroko komunikować o wszystkich naszych działaniach jakie podejmujemy aby pomagać przybywającym na Dolny Śląsk obywatelom Ukrainy. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i sprawne przekazywanie informacji jest kluczowe aby skutecznie udzielić pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

 

Organizowanie Międzynarodowych Transportów Humanitarnych to kolejna z inicjatyw podejmowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego, która ma za zadanie pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Od początku trwania konfliktu zorganizowano już 3 transporty humanitarne Kolei Dolnośląskich z Przemyśla, w którym gromadzi się największa ilość Ukraińców przekraczających granicę z Polską. W sumie przetransportowano już w ten sposób około 1700 osób, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych. Dzięki decyzji Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy mogą korzystać z przejazdów kolejowych za darmo. Do dziś z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich po całym regionie skorzystało już około 20 tysięcy obywateli Ukrainy.

 

- Zauważamy, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przemieszczać się w kierunku Niemiec. Będziemy podejmować decyzje które im to ułatwią, jesteśmy gotowi rozszerzać ofertę Kolei Dolnośląskich która odpowie na te potrzeby. Chciałbym przypomnieć, że wszyscy Ukraińcy przebywający na Dolnym Śląsku mogą przemieszczać się po regionie koleją za darmo – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

 

Jednocześnie w Międzynarodowym HUBie Pomocy Humanitarnej zorganizowanym z inicjatywy marszałka Dolnego Śląska na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu gromadzi się pomoc rzeczową, która jest następnie wysyłana do ogarniętej wojną Ukrainy. Pierwszy transport pomocy humanitarnej wraz z konwojem karetek przekazanych przez wrocławskie Pogotowie Ratunkowe wyjechał wczoraj do partnerskiego Obwodu Dnipropietrowskiego.

 

W pomoc włączyły się także dolnośląskie podmioty służby zdrowia. Centrum medyczne DOLMED, dzięki przekazanej przez Sejmik województwa dotacji wysokości 1,5 miliona złotych kupuje sprzęt medyczny dla ukraińskich szpitali. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc prowadzi zbiórkę darów, które są na bieżąco przekazywane Ukrainie, a regionalne uzdrowiska zapewniają miejsca czasowego pobytu dla obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną.Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A dla czego musi? Dlaczego nie zabrała się za to sama? Dlaczego ZGPD-7 nie zbudował wcześniej zakładu zagospodarowania odpadów? Albo: nie umie, nie chce, albo nie miał pieniędzy? Czemu teraz miałby to robić? Dasz ogrodnikowi do naprawy komputer?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:44Źródło komentarza: Zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji „Budowy instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”Autor komentarza: życzliwyTreść komentarza: Nie róbcie tej sortowni, bo przegracie wyboryData dodania komentarza: 11.08.2022, 15:53Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: ...Treść komentarza: Kiedy spotkanie w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców?Data dodania komentarza: 11.08.2022, 10:12Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: SzlaufieTreść komentarza: Może powtórzysz to nie anonimowo cwaniaku za 5gr?Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:08Źródło komentarza: Śmierć mężczyzny w Bielawie
Reklama