Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

RUSZAJĄ PRACE PRZYGOTOWAWCZE DLA OBWODNICY SZALEJOWA GÓRNEGO

Obwodnica Szalejowa Górnego w ciągu DK8 to jedna z dziewięciu obwodnic, którą GDDKiA planuje zrealizować w najbliższych latach na Dolnym Śląsku. Podpisano właśnie umowę na opracowanie wariantów jej przebiegu.
RUSZAJĄ PRACE PRZYGOTOWAWCZE DLA OBWODNICY SZALEJOWA GÓRNEGO

Zadania wykonawcy 

Dokumentację o wartości prawie 3 mln zł zrealizuje konsorcjum firm TPF (lider) i TPF GETINSA EUROESTUDIOS (partner).  W ramach umowy zostanie wykonane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Wykonawca opracowując dokumentację STEŚ-R, przygotuje także Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) niezbędny do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje obwodnicę w systemie Projektuj i buduj. 

Na etapie STEŚ-R zostaną wyznaczone i poddane analizie wielokryterialnej potencjalne przebiegi obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8 jako drogi klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) o długości ok 3 km. 

 

O inwestycji 

To część szerszych działań na DK8 od Szczytnej do Kłodzka. Obecny przebieg drogi zostanie rozbudowany, by poprawić jej przepustowość. Na wysokości Szalejowa Górnego droga zostanie poprowadzona nowym śladem. W efekcie wyprowadzi tranzyt, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i kierowców. 
Realizacja obwodnicy planowana jest w latach 2027-2029. Wykonane zostaną roboty drogowe, odwodnienie, zieleń drogowa. Powstaną nowe obiekty inżynierskie, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, kanały technologiczne oraz urządzenia ochrony środowiska. 

 

Nowe obwodnice w woj. dolnośląskim 

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku na etapie prac przygotowawczych jest siedem obwodnic: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Legnicy w ciągu DK94, Oławy w ciągu DK94, Milicza w ciągu DK15, Międzyborza w ciągu DK25 i Złotego Stoku w ciągu DK46. 

Dodatkowo prace koncepcyjne trwają dla tzw. małej obwodnicy Trzebnicy w ciągu DK15. 

Info: GDDKiA oddział we Wrocławiu


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama