Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PRZED NAMI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MONIUSZKOWSKI W KUDOWIE ZDROJU

W dniach 26-28 sierpnia 2021 odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju.
PRZED NAMI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MONIUSZKOWSKI W KUDOWIE ZDROJU

Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy – Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal, w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności, stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od lat jest Partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.

W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy:
w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie Sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków przede wszystkim z Polski.

Niewątpliwie wydarzeniem będzie prezentacja w niezwykłych przestrzeniach Teatru Pod Blachą najwybitniejszego dzieła Stanisława Moniuszki, opery „Straszny dwór”. Spektakl usłyszymy w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu, oparty na inscenizacji i reżyserii Wiesława Ochmana, w muzycznym kierownictwie Macieja Tomasiewicza. Pośród wielu świetnych solistów usłyszymy Annę Borucką, laureatkę I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie – Zdroju w roku 2014!.

Inspirująca z pewnością będzie także prapremiera kompozycji Stanisława Moniuszki wykonaniu artystów wrocławskiego zespołu Małych Instrumentów pod kierownictwem Pawła Romańczuka. Zespół koncertuje na autorskich instrumentach, powstałych z pomysłów Pawła Romańczuka w jego pracowni

Czeka na nas w tym roku wiele koncertów wokalnych: pieśni Moniuszki w wykonaniu kontratenora sopranowego Pawła Jakuba Wojtasiewicza, z komentarzem dr Wojciecha Krala tyczącym poetów, będących autorami tekstów tych pieśni, szczególny koncert zatytułowany „Niespodzianki z szafy pana Moniuszki” oraz koncert kameralny młodych, ale już utytułowanych artystek, Magdaleny Tokajuk /sopran/ i Agnieszki Tarnawskiej /organy/, poświęcony pamięci niedawno zmarłego wybitnego tenora – Tomasza Zagórskiego.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z wybitną publicystką muzyczną i badaczką dziejów polskiej kultury muzycznej prof. Małgorzatą Komorowską, która zabierze nas w świat patrona pańszczyźnianych chłopów i przodowników pracy – czyli oper Moniuszki na scenach PRL-u. Atrakcją Festiwalu będzie z pewnością wernisaż wystawy „Światowy wymiar dzieł Moniuszki” autorstwa Adama Czopka.

Z pewnością ucieszy Państwa kolejny koncert balkonowy w wykonaniu młodego i już utytułowanego tenora, Tomasza Tracza, a finałem Festiwalu będzie „Męskie śpiewanie” w wykonaniu wybitnych artystów Rafała Bartmińskiego, Dariusza Macheja i Emiliana Madeya. Usłyszymy z niezwykłym smakiem dobrany repertuar, wypełniony dziełami Moniuszki, Chopina, Noskowskiego, Żeleńskiego, Galla, Paderewskiego i Karłowicza.

Każdego dnia inspiracją do udziału w wydarzeniach festiwalowych niech stanie się hejnał festiwalowy, wieczorem – refleksja filmowa nad historią Festiwalu, a ostatniego dnia udajmy się wszyscy w tradycyjnym korowodzie moniuszkowskim, by pokłonić się Stanisławowi Moniuszce, którego imię nosi Teatr Zdrojowy, by pokłonić się wybitnej śpiewaczce i wieloletniej dyrektorce Festiwalu Moniuszkowskiego – Marii Fołtyn, której pamiątkowa tablica wmurowana jest w ściany Teatru Zdrojowego, by okazać radość z kolejnego spotkania z dziełami Ojca Polskiej Opery Narodowej.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A dla czego musi? Dlaczego nie zabrała się za to sama? Dlaczego ZGPD-7 nie zbudował wcześniej zakładu zagospodarowania odpadów? Albo: nie umie, nie chce, albo nie miał pieniędzy? Czemu teraz miałby to robić? Dasz ogrodnikowi do naprawy komputer?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:44Źródło komentarza: Zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji „Budowy instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”Autor komentarza: życzliwyTreść komentarza: Nie róbcie tej sortowni, bo przegracie wyboryData dodania komentarza: 11.08.2022, 15:53Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: ...Treść komentarza: Kiedy spotkanie w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców?Data dodania komentarza: 11.08.2022, 10:12Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: SzlaufieTreść komentarza: Może powtórzysz to nie anonimowo cwaniaku za 5gr?Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:08Źródło komentarza: Śmierć mężczyzny w Bielawie
Reklama