Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

MUZEUM PAPIERNICTWA POWIĘKSZA KOLEKCJĘ BANKNOTÓW

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju powiększyło kolekcję banknotów w ramach projektu pn.: "Zakup kolekcji banknotów i grafik banknotowych czechosłowackich, banknotów czeskich oraz bonów Getta w Teresinie"
MUZEUM PAPIERNICTWA POWIĘKSZA KOLEKCJĘ BANKNOTÓW

Kolekcja będąca przedmiotem zakupu obejmuje ogółem 82 obiekty. Są to 53 banknoty obiegowe emitowane w Czechosłowacji w latach 1953-1992 i w Republice Czeskiej po 1993 oraz jeden dywersyjny druk ulotny. Zbiór ten uzupełniony został o zestaw 14 czarnodrukowych odbitek wykonanych przy użyciu oryginalnych matryc banknotów czechosłowackich emitowanych w latach 1931-1958, na papierze zwykłym i banknotowym zabezpieczonych bieżącym znakiem wodnym. Ostatni zbiór w oferowanej kolekcji stanowi komplet banknotów emitowanych podczas II wojny światowej w getcie Teresientadt w Protektoracie Czech i Moraw - jest to kompletny zestaw 7 oryginalnych bonów oraz dodatkowo 7 reprodukcji tychże bonów powstałych dla potrzeb filmowych.

Obiekty pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonera numizmatyki Czesława Miłczaka. Inspiracją kolekcjonowania czeskich banknotów było dla Niego poznanie czołowego kolekcjonera i jednocześnie autora wielu czeskich katalogów Jana Bajera. Od 1975 do 2012 roku sukcesywnie rozbudowywał swe zbiory zabytkowych czeskich banknotów poprzez aukcje stacjonarne w Pradze, targi staroci w Polsce, a później także poprzez aukcje internetowe. Kupował je, bądź pozyskiwał również w drodze wymiany korespondencyjnej od innych znanych czeskich kolekcjonerów, takich jak: Alesz Kohout, Jindrzich Holma czy dr Karel Vanka. Z czasem kolekcja rozrastała się, a coraz bardziej kompletny zbiór pozwalał na kształtowanie systematyczne według katalogu Jana Bajera.

Zakup dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Info: Muzeum PapiernictwaOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama