Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

GÓRY BEZ BRAWURY NA DOLNYM ŚLĄSKU

#GóryBezBrawury to nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wspierana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zachęca do zachowania bezpieczeństwa i rozwagi podczas górskich wędrówek w regionie.
GÓRY BEZ BRAWURY NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jedną z niewielu dostępnych dziś rozrywek, które ostatnio zyskały na popularności, są jednodniowe wycieczki w góry. Zimowe spacery niestety często kończą się wypadkami spowodowanymi brakiem rozwagi i niepotrzebną brawurą. Jak informują GOPR-owcy w ubiegłym roku, tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, wypadków było aż 300. W tym sezonie z nart przesiedliśmy się na sanki i jabłuszka, a te, używane na niewłaściwym terenie, mogą być niebezpieczne. Mamy także nową modę na suche, górskie morsowanie, czyli wycieczki na szczyty w krótkich spodenkach, które dla wielu mogą być po prostu groźne dla zdrowia.

- Nowa kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim edukację i przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku mamy piękne góry, w których każdy odnajdzie odpowiedni dla siebie szlak, jednak warto zadbać o to, aby bezpiecznie zakończyć każdą wyprawę. Rozwaga w górach oszczędzi nam kłopotów, a dolnośląskim GOPR-owcom bardzo ułatwi służbę – Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

GOPR W REGIONIE

W całej Polsce pracuje 7 grup GOPR, dwie z nich - Grupa Sudecka  (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe)  oraz Grupa Karkonoska  (Sudety Zachodnie), dbają o nasze bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku.

Wraz z Grupą Sudecką GOPR Urząd Marszałkowski przygotował poradniki, które przypominają główne zasady bezpieczeństwa w górach. To seria filmów, artykułów, komunikatów i postów w mediach społecznościowych dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury. 

- Wybierzmy dostosowany do naszego doświadczenia i kondycji cel, w domu zaplanujmy wycieczkę, przejrzyjmy mapę, przeczytajmy przewodniki, zapytajmy o radę doświadczonych znajomych. Bądźmy świadomi jakim szlakiem idziemy, jakie są przewyższenia i gdzie będziemy mogli się schronić. Zapoznajmy się z prognozą pogody – podpowiada Jacek Koziarek, ratownik i prezes zarządu Grupy Sudeckiej GOPR

DEKALOG BEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH

Kampania oprócz filmów obejmie serię publikacji: „Zanim zimą wybierzesz się w góry – co powinieneś wiedzieć”, „Zapytaj GOPRowca” , konkursy w mediach społecznościowych i cykl edukacyjny „Sudeckie Szczyty”.

W ramach akcji, przedstawiamy dekalog bezpiecznego turysty:

  1. Sprawdzić teren, który chcemy przemierzyć 
  2. Dobrze rozplanować trasę (czas dojazdu i wejścia, poznanie szlaków, przewyższeń, możliwości schronienia na szlaku)
  3. Sprawdzić prognozę pogody
  4. Przygotować się fizycznie
  5. Zadbać o wyposażenie
  6. Jeśli jest to możliwe, nie wychodzić w góry samotnie
  7. Mieć ze sobą ekwipunek: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi, w okresie zimowym czapkę i rękawiczki, na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne odpowiednie przeszkolenie)
  8. Znać numery ratunkowe GOPR
  9.   Zainstalować aplikację RATUNEK
  10. W sytuacji zagrożenia nie obawiać się prosić o pomoc

 

POMÓŻ RATOWAĆ!

W ramach akcji zachęcamy również do rekrutacji do sudeckiej GOPR, która poszukuje ochotniczych ratowników do zespołu.

Jeśli kochasz góry, umiesz jeździć na nartach, chcesz pożytecznie spędzić czas pomagając innym, a dodatkowo mieszkasz w pobliżu rejonu działania grupy dołącz do ochotniczej służby ratowniczej w strukturach Grupy Sudeckiej GOPR! Kandydat starający się o przyjęcie do służby ochotniczej musi mieć ukończone 18 lat oraz minimum średnie wykształcenie. Aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Sudeckiej GOPR należy złożyć następujące dokumenty i oświadczenia najpóźniej do 26 lutego 2021. Informacje dostępne na stronie:

http://walbrzyska.gopr.pl/jak-zostac-ratownikiem/

GOPR można również wspierać przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomóż ratować! KRS: 0000607021


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Gdzie Ci "mężczyźni" ? nie podjęli rękawicy ? bali się rozmowy face to face, zza komputerów to odważni , a na ulicy blady strach . "Mazurkiewicz" największy kozak :))Data dodania komentarza: 19.08.2022, 15:13Źródło komentarza: Lądek-Zdrój: Grupa organizująca referendum, nie przyszła na spotkanie z burmistrzemAutor komentarza: DriverTreść komentarza: Dalej niech jezdza grubo ponad sto, wyprzedzają na trzeciego... Napewno bedzie mniej wypadków.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:20Źródło komentarza: Zderzenie czterech aut na "ósemce"Autor komentarza: Mam już dość Ukrainy w PolsceTreść komentarza: Można się fajnie bawić za cudze ? Pomagajcie dalej .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:39Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mbrallyTreść komentarza: Kamionki to myślą że Rajd Elmot, mają Focusa to myślą że mają WRC, są pijani i z Ukrainy to myślą że tu tak można. Oj nie Da!Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:30Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: tak to jest jak można jeździć na dowód osobisty, bez znajomości przepisów......Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:43Źródło komentarza: Wypadek z udziałem skuteraAutor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w Bielawie
Reklama