Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://gawrycki.pl

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE I POLREGIO PODPISAŁY 10-LETNIĄ UMOWĘ NA WYKONANIE PRZEWOZÓW KOLEJOWYCH

Województwo Dolnośląskie i POLREGIO podpisały 10-letnią umowę na wykonanie przewozów kolejowych w regionie na kwotę 309 mln zł. Strony uzgodniły 10% wzrost liczby połączeń i dlatego w przyszłym roku praca eksploatacyjna wyniesie ponad 3,5 mln km. Dzięki temu w rozkładzie pojawią się dodatkowe połączenia m.in.: do Wołowa, Opola i Poznania.
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE I POLREGIO PODPISAŁY 10-LETNIĄ UMOWĘ NA WYKONANIE PRZEWOZÓW KOLEJOWYCH

- W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania regionalnym transportem kolejowym. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców regionu rozwijamy naszą ofertę przejmując kolejne linie, kupując nowoczesny tabor, ale także zawierając umowy z przewoźnikami. Dzisiejsza umowa z Polregio to efekt naszej współpracy w tym zakresie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

 

W ramach Umowy POREGIO będzie realizować przewozy do połowy grudnia 2030 r., przy czym corocznie będzie następowało rozliczenie z wykonania przewozów za poprzedni rok oraz uzgodnienie szczegółowego rozkładu jazdy na kolejny roczny okres.

 

- Chcemy, aby kolej była najbardziej dostępna dla mieszkańców naszego województwa. Cały czas inwestujemy w rozwój sieci połączeń kolejowych w regionie, a podpisanie tej umowy to kontynuacja naszych działań – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

 

Oprócz dodatkowych osiemnastu par pociągów m. in. na liniach do Wołowa, Opola i Poznania, pasażerowie pozytywnie odczują zmiany wynikające z modernizacji tras. Na przykład na zmodernizowanej linii Wrocław - Poznań pociągi POLREGIO, które zatrzymują się na wszystkich przystankach będą jeździły nawet o kilkadziesiąt minut krócej. Natomiast na linii Wrocław – Ścinawa – Głogów – Zielona Góra już od kwietnia przyszłego roku będzie jeździł wyłącznie tabor zmodernizowany wyposażony w klimatyzację i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przewoźnik zabiegał o ustalenie jak najbardziej regularnych odstępów czasowych, aby w godzinach szczytu obowiązywał cykl półgodzinny, a poza szczytem godzinny.

 

– Dolny Śląsk jest wyjątkowym miejscem, które dysponuje gęstą siatką linii kolejowych. Cieszę się, że pomimo inwestycji we własną spółkę przewozową Urząd Marszałkowski utrzymuje wysoki poziom współpracy z POLREGIO. Dzięki temu możemy rozwijać siatkę połączeń, zarówno w przewozach aglomeracyjnych jak i międzyregionalnych – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

 

Przewozy objęte Umową będą realizowane na niżej wymienionych liniach komunikacyjnych:

 

Wrocław – Oleśnica – (Ostrów Wielkopolski),

Wrocław – Jelcz Laskowice – (Opole),

Wrocław – Wołów – Ścinawa – Głogów – (Zielona Góra),

Wrocław – Strzelin – Ziębice – Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka – Międzylesie,

Wrocław – Żmigród – (Rawicz – Leszno – Poznań),

Wrocław – Oleśnica – Bierutów – (Namysłów – Kluczbork),

Wrocław – Oława – (Brzeg – Opole/Nysa),

Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba,

(Görlitz) – Zgorzelec – Węgliniec – (Żary – Żagań/Zielona Góra),

(Zielona Góra) – Głogów – (Wschowa – Leszno),

(Nysa) – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko.

 

W miejscu dotychczasowych pociągów do Łodzi Kaliskiej zostały uruchomione pociągi z Wrocławia do Ostrowa Wielkopolskiego i z powrotem. Jednocześnie zamiast dwóch par pociągów do Międzylesia, POLREGIO uruchomi nowe pociągi do Ścinawy, Głogowa, Ziębic, Strzelina, Poznania, Brzegu i Jelcza-Laskowic.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: I cóż w tym drastycznego? Kto prowadzi jakkolwiek hodowle to ma to na co dzień .Mi w zeszłym roku w zeszłym w ciągu 5ciu minut lis zamordował 15 kur a kuna wydusiła 150 gołębi pocztowych.Data dodania komentarza: 11.02.2026, 15:09Źródło komentarza: Atak wilków na stado owiec w WilkanowieAutor komentarza: anoTreść komentarza: Panie Marszałku ; Karkonosze to Sudety.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:56Źródło komentarza: Dolnośląska Zima 2026 zawitała do Czarnej GóryAutor komentarza: KrystekTreść komentarza: A co dalej z ul Nowobielawska i poboczem inaczej mówiąc z chodnikami dla pieszychData dodania komentarza: 5.02.2026, 13:03Źródło komentarza: Ponad 420.000 zł dotacji dla Gminy Bielawa na opracowanie projektu technicznego budowy III etapu obwodnicy miejskiejAutor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latka
Reklama