Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PODRÓŻ W CZASIE W WILLI TREUTLER

Invest-Park Development Sp. z o.o. oraz dwie organizacje pozarządowe: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, zapraszają na wydarzenie artystyczno-historyczne, które odbędzie się w ramach dni otwartych zabytkowego budynku, znajdującego się przy ul. Zamkowej 1 w Żarowie.
PODRÓŻ W CZASIE W WILLI TREUTLER

– Przed sprzedażą obiektu, Zarząd Invest-Park Development Sp. z o.o. wyraził aprobatę na organizację wydarzenia o tematyce artystycznej i historycznej, które zostanie zaaranżowane przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w dawnej willi Treutler-Schlösser. To chyba ostatni moment aby pokazać mieszkańcom wnętrze tego budynku poprzez stworzenie spotkania tematycznego, które mam nadzieję zapadnie w pamięć przybyłym gościom - tłumaczy Tomasz Nycz, Prezes Fundacji Inicjatywa B.

– Do naszych czasów nie zachowały się dokumenty na podstawie których możemy odtworzyć historię budynku: od czasu wzniesienia, poprzez lata I Wojny Światowej, okresu międzywojennego, II Wojny Światowej, aż po czasy nam współczesne. Podobnie sprawa przedstawia się ze świadkami – niewiele żyje już osób, których relacja mogłaby pomóc odtworzyć losy obiektu na przestrzeni dziejów. A szkoda, bo z pewnością dawna „Villa Treutler-Schlösser” wzniesiona w 1870 r. zasługuje na wzmożone zainteresowanie nie tylko ze strony miłośników historii Gminy Żarowa. W związku z powyższym zapraszamy na dni otwarte. Przyjdź ze swoimi wspomnieniami! – dodaje Anna Kania, Wiceprezes Invest-Park Development Sp. z o.o.

„Podróż w czasie w willi Treutler” to nazwa wydarzenia, w ramach którego przybliżymy historię Żarowa za pomocą kilku elementów. Odwiedzający budynek w dniach 14 i 15 grudnia, będą mogli przenieść się w czasie dzięki wystawie przedwojennych kartek pocztowych, przedstawiających przestrzeń miejską z początku XX-wieku.

- W jednym z pomieszczeń ustawimy system ekspozycyjny z 10 planszami, które zawierać będą reprodukcje kartek pocztowych pochodzących z kolekcji „Biblioteki dziedzictwa” i ich krótkich opisów. Ponadto w kilku ramach odbędzie się wernisaż autentycznych, często ponad 100-letnich archiwaliów.

Kolejnym punktem programu będzie próba stworzenia „instalacji społecznej”, która będzie budowana przez osoby biorące udział w wydarzeniu. Odręcznie zapisane wspomnienia („O tym budynku wiem/pamiętam, że...”) na przedwojennym widoku villi Schlösser, będą montowane na przygotowanych pod tą okazję ramach. I właśnie tak powstanie instalacja stworzona na podstawie wspomnień i refleksji mieszkańców Żarowa. - Jak czytamy na stronie organizatora: „Przed wizytą na wydarzeniu, zastanów się czy pamiętasz lub wiesz coś na temat jednego z najpiękniejszych budynków w Żarowie...”.

Po otwarciu wystawy w kolejnym pomieszczeniu dawnej willi dyrektorów Zjednoczonej Fabryki Chemicznej „Silesia”, odbędzie się prelekcja którą poprowadzi Zbigniew Malicki – pasjonat i publicysta książek o lokalnej historii Żarowa. „Osada przemysłowa: Ida und Marienhűtte” wprowadzi zgromadzonych gości w klimat pierwszej strefy przemysłowej w Żarowie, na granicy której znajdowała się właśnie willa Treutlera, a później Schlössera!

Na koniec przedstawiciele Zarządu Invest-Park Development Sp. z o.o. oprowadzą zainteresowanych po kondygnacjach budynku, odpowiadając na pytania uczestników wydarzenia, które organizatorzy zaplanowali w dniach 14-15 grudnia od godz.: 17:00. Dla odwiedzających budynek podczas dni otwartych czekają okolicznościowe pamiątki, które można zdobyć tylko i wyłącznie podczas tego wydarzenia!

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na: http://inicjatywab.pl/2019/11/13/podroz-w-czasie-w-villi-treutler/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1658937400897933/

Adres: ul. Zamkowa 1, 58-130 Żarów
Data: 14-15 grudnia 2019
Godz.: 17:00Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama