Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS NA NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY DOLNEGO ŚLĄSKA 2019

Dolnośląska Organizacja Turystyczna od 2003 roku na zakończenie letniego sezonu organizuje konkurs, którego celem jest wskazanie gwiazd dolnośląskiej branży turystycznej. W konkursie wziąć udział mogą zarówno atrakcje turystyczne, imprezy czy regiony, w których turyści chętnie spędzają czas. Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się m.in. Huta Julia w Piechowicach, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Hydropolis z Wrocławia czy Spływy Pontonowe Ski-Raft w Bardzie.
ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS NA NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY DOLNEGO ŚLĄSKA 2019

Tegoroczna edycja została zorganizowana we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Spośród 14 zgłoszonych podmiotów trzynastoosobowe jury wyłoniło następujących laureatów.

W konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska zdobywcami nagrody głównej zostali:

  1. Zamek Książ w Wałbrzychu
  2. Zamek Czocha
  3. Twierdza Srebrna Góra

 

Certyfikat Specjalny, czyli nagrodę dla najlepszego „młodego” produktu turystycznego na Dolnym Śląsku, przyznano:

  1. Singletrack Glacensis

 

Z kolei Złoty Certyfikat otrzymało:

  1. Podziemne Miasto Osówka

 

Celem organizowanego konkursu jest wsparcie rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku poprzez wskazanie odwiedzającym region turystom miejsc i wydarzeń o najwyższym poziomie świadczonych usług. Do tej pory łącznie kilkanaście obiektów oraz imprez na Dolnym Śląsku otrzymało certyfikaty, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się prawdziwym znakiem jakości dla branży. 

Laureaci mają teraz szansę na uzyskanie tytułu najlepszego produktu turystycznego w ogólnopolskim konkursie, za który odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. Współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zaowocowała ufundowaniem dodatkowej nagrody: specjalnych voucherów w wysokości 5000 zł, które zwycięzcy w poszczególnych kategoriach mają przeznaczyć na działania promocyjne.

 

 

Informacja o laureatach

Zamek Książ

Największy z dolnośląskich zamków, dawna siedziba Piastów i Hochbergów, obecnie – jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji w regionie.  Przyciąga nie tylko swoją bogatą historią, ale i pięknymi wnętrzami. Na spacerowiczów czekają wspaniałe ogrody i park, okazałe stajnie i palmiarnia, a także kilometry oznaczonych tras tematycznych. Dodatkową atrakcją jest możliwość odwiedzenia mieszącej się w stajniach zamkowych stadniny Stado Ogierów Książ. Na dorocznie organizowane wydarzenia, w tym Festiwal Sztuki i Kwiatów oraz Festiwal Tajemnic, przyjeżdżają tysiące turystów z całej Polski.

 

 

Zamek Czocha

Twierdza obronna z pierwszej poł. XIII wieku, wielokrotnie zmieniała władców wśród możnych rodów rycerskich, dzisiaj w swoich zabytkowych wnętrzach mieści nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne. Malownicze położenie nad Jeziorem Leśnieńskim oraz zagadkowa historia z okresu II wojny światowej tworzą w Suchej wyjątkowy klimat. Turyści chętnie zaglądają do „studni niewiernych żon”, skąd podobno czasami dochodzą jęki i zawodzenia. Wielkie wrażenie robi również Sala Rycerska, wysoka na dwie kondygnacje, wieża i zejście do podziemi. W ostatnich latach to właśnie tu kręcono zdjęcia do filmów „Wiedźmin” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

 

 

Twierdza Srebrna Góra

Jedna z dwóch XVIII-wiecznych twierdz w Kotlinie Kłodzkiej, w swoim czasie była jednym z najnowocześniejszych obiektów wojskowych w Europie. Po rozbrojeniu w drugiej połowie XIX w. została przekształcona w atrakcję turystyczną, a prowadzone od 2002 roku prace remontowe sprawiły, że niszczejący przez lata pomnik historii odzyskał swój dawny kształt, dzięki czemu turystom udostępniane są coraz to nowe fragmenty zabudowań. Obecnie poza dziedzińcem, Donjonem i koroną fortu, zwiedzać można także kazamaty oraz punkty widokowe. Twierdza ma w swojej ofercie nie tylko specjalne programy zwiedzania (dla grup zorganizowanych oraz dzieci i młodzieży), co roku organizuje też różnego rodzaju wydarzenia, w tym Święto Twierdzy z inscenizacjami bitew z czasów napoleońskich i innymi atrakcjami.

 

 

Singletrack Glacensis

Najdłuższa sieć górskich tras rowerowych typu singletrack w Europie – na terenie 7 gmin w Kotlinie Kłodzkiej udostępniono amatorom jazdy górskiej ponad 130 km szlaków wraz z infrastrukturą informacyjną i towarzyszącą jak wiaty wypoczynkowe, stacje naprawcze rowerów, stacje do ładowanie e-bike’ów. Tereny objęte projektem zapewniają przestrzeń do odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą. Trasy przebiegają przez obszary Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, obszarami chronionego krajobrazu oraz w pobliżu wielu rezerwatów przyrody jak Wodospad Wilczki, Cisy czy Jaskinia Niedźwiedzia. Są adresowane do wszystkich grup odbiorców: dzieci, młodzieży i osób starszych. Wymagają jednak zarówno kondycji, jak i technicznych umiejętności.

 

 

Podziemne Miasto Osówka

Jeden z tajemniczych obiektów wojskowych w Górach Sowich, jakie powstały w ramach realizowanego przez III Rzeszę projektu Riese. Atrakcja udostępnia turystom 1,5-kilometrowy odcinek podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów.  Wystawy, ekspozycje, chodniki interaktywne oraz duży wybór tras zwiedzania sprawiają, że wycieczka pod ziemię staje się niesamowitą podróżą w czasie. Dodatkowym atutem kompleksu Osówka jest istniejące od 2008 roku Centrum Tajemnic i Przygody, w którym oprócz kas i nowoczesnej sali audiowizualnej turyści mają możliwość skorzystania z restauracji dla 60 gości.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A dla czego musi? Dlaczego nie zabrała się za to sama? Dlaczego ZGPD-7 nie zbudował wcześniej zakładu zagospodarowania odpadów? Albo: nie umie, nie chce, albo nie miał pieniędzy? Czemu teraz miałby to robić? Dasz ogrodnikowi do naprawy komputer?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:44Źródło komentarza: Zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji „Budowy instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”Autor komentarza: życzliwyTreść komentarza: Nie róbcie tej sortowni, bo przegracie wyboryData dodania komentarza: 11.08.2022, 15:53Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: ...Treść komentarza: Kiedy spotkanie w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców?Data dodania komentarza: 11.08.2022, 10:12Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: SzlaufieTreść komentarza: Może powtórzysz to nie anonimowo cwaniaku za 5gr?Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:08Źródło komentarza: Śmierć mężczyzny w Bielawie
Reklama