Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

III FESTIVAL CZ PL W KUDOWIE ZDROJU

Kudowa Zdrój w dniach 27, 28 i 29 lipca 2018 r., za sprawą III już edycji Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej CZ-PL, była miejscem spotkania dwóch bliskich sobie narodów, polskiego i czeskiego, które przez trzy festiwalowe dni łączyła wspólna, kulturalna zabawa przy dobrze zaśpiewanej piosence.
III FESTIVAL CZ PL W KUDOWIE ZDROJU

 

Paweł Królikowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festivalu CZ-PL, zapytany o jego ideę mówi, że powstał po to, aby „uświadomić, że dwa sąsiadujące miasta – Kudowę-Zdrój i Nachod więcej łączy niż dzieli, a wspólne śpiewanie i wymiana kulturalna sprzyja budowaniu więzi między narodami, co w dzisiejszych trudnych czasach ma wyjątkową wartość.”

Festival CZ-PL zainaugurował wernisaż fotografii Olgi Havlovej. Po stronie czeskiej, w Nachodzie, Festival otworzyła wystawa na rynku w Nachodzie polskich i czeskich zabytkowych, kultowych samochodów. Wieczorem, w parku Zdrojowym w Kudowie odbył się pokaz filmu dokumentalnego o Karelu Krylu „BRACISZEK KAREL” oraz spotkanie z autorką dokumentu, KRYSTYNĄ KRAUZE.

W drugi dzień festiwalu w samo południe w „ALEI WOLNOŚCI” posadzono drzewa im. Olgi Havlovej oraz Haliny Mikołajskiej na 100-lecie odzyskania wolności przez Polskę i Czechy. Rada miejska Kudowy Zdroju podjęła stosowną uchwałę, na mocy której posadzono drzewo dedykowane Pawłowi Królikowskiemu. Po południu, na aktywnych gości Festiwalu czekał TRANSGRANICZNY RAJD ROWEROWY i zmagania z polską i czeską piosenką, czyli KONCERT KONKURSOWY amatorów p.t. „CO CZECH TO MUZYKANT, A POLAKOM W TO GRAJ”. Wieczorem w Pijalni wód odbył się panel dyskusyjny o związkach kulturalnych, politycznych i historycznych Polski i Czech. „SMAKI KULTURY – CZESKA CHUT, CZY POLSKI SMAK”.

Niedziela to coś dla ducha – spotkanie z malarzem Dariuszem Milińskim p.t. „HOFFMAN ZAGLĄDAŁ MALCZEWSKIEMU W DUSZĘ, A MILIŃSKI HOFFMANOWI PRZEZ RAMIĘ”. Ostatni dzień festiwalowy to przede wszystkim WIELKI KONCERT GALOWY p.t. „POKOLENIA, CZYLI NIE PŁACZ EWKA”, a udział w nim wzięli znakomici artyści i gwiazdy o międzynarodowej sławie: Ewa Farna, Marek Piekarczyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, Gabi Gold, Kacper Kuszewski, Darek Kordek, Kwartet Rampa. Koncert finałowy poprowadzi łuwielbiany przez wszystkie pokolenia widzów Artur Andrus. Dzięki takim gwiazdom Festiwal nie tylko zyskał ogromne zainteresowanie w Polsce, ale ma też międzynarodowy zasięg.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LokatorTreść komentarza: Na klatkach pali sie w dzień swiatlo na os rozanym blok nr5, czy tylko sie prezesi dogadali między sobą. Juz dwa razy zglaszalem , raz tauron byl i teraz pali się jeszcze dluzej w dzień. To tak specjalnie?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:42Źródło komentarza: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie: 567 nowych mieszkań w 18 lat!Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Brawo Adam za super materiał, czekam na następne filmy TS ,pan Jan ma nie samo witą wiedze historycznąData dodania komentarza: 1.02.2026, 20:11Źródło komentarza: Bielawa - zapomniana historia - Pałac BielawaAutor komentarza: OgienTreść komentarza: Szkoda dzieciaka oby wyszedł szybko z tegoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latkaAutor komentarza: LakiTreść komentarza: Szkoły da dzieciaka oby wyszedł z tego szybkoData dodania komentarza: 24.01.2026, 19:45Źródło komentarza: Sekundy decydowały o życiu. Odwaga policjantki uratowała 15-latkaAutor komentarza: falconeTreść komentarza: Brawo Panie Gancarz, Jeszcze tylko Zmobilizować wycieczki dla szkół z całego Dolnego Śląska do Srebrnej Góry jako zajęcia z HistoriiData dodania komentarza: 19.01.2026, 14:11Źródło komentarza: „Dolny Śląsk na dobrych torach”. Samorząd województwa zapowiada kolejową ofensywę inwestycyjnąAutor komentarza: CiekawostkaTreść komentarza: Kominiarz w styczniu chodził i sprawdzał....Data dodania komentarza: 18.01.2026, 21:57Źródło komentarza: Dzierżoniów, interwencja strażaków na Nowowiejskiej
Reklama