Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wakacje kredytowe – spłać pożyczkę na własnych warunkach

Zmagasz się z kłopotliwym zobowiązaniem finansowym? Nie masz pomysłu na terminową spłatę pożyczki? Chcesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na niespodziewany wydatek? Zdecyduj się na tzw. wakacje kredytowe i spłać pożyczkę w dogodnym dla siebie terminie.
Wakacje kredytowe – spłać pożyczkę na własnych warunkach

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to specjalna usługa, którą oferuje duża część firm pożyczkowych oraz instytucji z sektora bankowego. Podobna opcja umożliwia pominięcie jednej lub nawet kilku rat kredytu, pożyczki ratalnej bądź chwilówki przez internet. Należy jednak pamiętać, że obowiązkowe opłaty w żadnym momencie nie są całkowicie umarzane, a jedynie zawieszane w czasie.

Warto wiedzieć, że w większości przypadków nie będziemy musieli podawać określonego powodu odroczenia wymaganej płatności. Wakacje kredytowe są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób zadłużonych, które spotkało kolejne, niespodziewane zobowiązanie finansowe, wynikające z różnego rodzaju okoliczności.

Jak często możemy korzystać z wakacji kredytowych?

Chcąc skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że usługa ta jest dostępna jedynie raz na jakiś czas. Częstotliwość odroczenia spłaty jest ustalana indywidualnie przez każdą instytucję finansową. Zwykle jest ona  jednak określona w regulaminie bądź w stosownej umowie zobowiązania.

Większość firm pożyczkowych pozwala na wykorzystanie wakacji kredytowych jedynie raz do roku. Istnieją również instytucje, które umożliwiają podjęcie usługi wyłącznie raz na kilka lat. Tak, jak zostało wspomniane, warunki korzystania z odroczonego kredytu lub pożyczki pozabankowej, są zwykle zawarte w stosownej umowie, podpisywanej w trakcie składania wniosku o zobowiązanie.

Należy również pamiętać, że o chęci zawieszenia danej raty należy poinformować pożyczkodawcę z kilku- lub kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Konieczne będzie również złożenie odpowiedniego wniosku w oddziale stacjonarnym lub przez internet (jeżeli dana instytucja umożliwia pożyczkobiorcy taką opcję).

Jakie są koszty wakacji kredytowych?

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych jest na ogół bezpłatna. Część firm dolicza jednak koszty usługi do salda kredytu lub pożyczki. Z tego względu, wysokość rat może się powiększyć o kilka lub kilkanaście złotych w skali miesiąca. Firmy pożyczkowe mają również możliwość wydłużenia całościowego okresu spłaty zobowiązania w przypadku, w którym zdecydujemy się na skorzystanie z wakacji kredytowych.

Instytucje finansowe mogą również zażądać sporządzenia dodatkowego aneksu do umowy, określającego możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. Należy mieć świadomość, że aneks ten może być dodatkowo płatny. Nie jest to jednak bardzo kosztowna usługa i warto się na nią zdecydować, jeżeli uznamy, że możemy mieć problemy ze zwrotem należności.

Karencja w spłacie kredytu

Inną opcją odroczenia spłaty należności jest tzw. karencja pożyczki. Działa ona w podobny sposób, co wakacje kredytowe, zakłada jednak wyłącznie opóźnioną spłatę części kapitałowej zobowiązania. Dawniej, o podobną opcję musieliśmy postulować tylko w oddziale banku, obecnie jednak złożenie wniosku o karencję odbywa się w całości online. Jest to niewątpliwa zaleta nowoczesnej bankowości internetowej.

Karencja w spłacie zobowiązania oznacza, iż odroczona zostanie wyłącznie spłata kwoty należności. Wciąż jednak będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty prowizji oraz oprocentowania od pożyczki. Karencja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zwracają swoje należności od dłuższego czasu i chcą zrobić sobie przerwę w spłacie długu.

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku wakacji kredytowych, karencja przysługuje nam jedynie na określony okres czasu. Zwykle będziemy się mogli na nią zdecydować jedynie w przypadku, w którym regularnie spłacaliśmy pełne raty kredytu lub pożyczki.

Prolongata pożyczki – to się opłaca

Istnieje również alternatywna opcja wydłużenia spłaty zobowiązania. Jest nią tzw. prolongata terminu płatności. Umożliwia ją większość banków oraz instytucji spoza sektora bankowego. Za usługę trzeba oczywiście zapłacić, jednak pozwala ona uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z monitami oraz czynnościami windykacyjnymi.

Podobnie jak w przypadku wakacji kredytowych, o przedłużenie pożyczki należy zawnioskować przed ustalonym terminem spłaty należności. W zależności od danej instytucji, obowiązkowa opłata może zostać prolongowana o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. W skrajnych przypadkach, termin spłaty zobowiązania będziemy mogli przesunąć nawet o kilka miesięcy.

Koszt prolongaty pożyczki wynosi zazwyczaj od 100 do 200 zł i zależy on od danej firmy pożyczkowej. Warunki przedłużenia zobowiązania są na ogół określane na samym wstępie i są zwykle wyszczególnione w umowie pożyczki.

Przedłużenie pożyczki to szczególnie opłacalna opcja dla osób, które zmagają się z dodatkowymi zobowiązaniami finansowymi i nie są w stanie spłacić pierwotnej należności na czas. Dzięki wspomnianej możliwości, pożyczkobiorcy mogą sobie pozwolić na kolejne kilkadziesiąt dni zwłoki.

 

Artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama