Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

MŁODZIEŻ SPRZĄTAŁA CMENTARZ EWANGELICKI W DZIERŻONIOWIE

12 lipca zakończył się wyjątkowy projekt, któremu przyświeca hasło „Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia". W polsko-niemieckim workcampie „Work for peace” brali udział młodzi ludzie, którzy przez dwa tygodnie pracowali na starym cmentarzu ewangelickim w Dzierżoniowie, by odkrywać i zachować to miejsce jako świadectwo międzykulturowej historii Dolnego Śląska.
MŁODZIEŻ SPRZĄTAŁA CMENTARZ EWANGELICKI W DZIERŻONIOWIE

Prace na cmentarzu w Dzierżoniowie trwały od 2 do 10 sierpnia (z wyjątkiem weekendu) w godzinach 9:00-13:30. 10 sierpnia o godzinie 16:00  na uporządkowanym cmentarzu odbyło się podsumowanie akcji którą poprowadziła Nelly Wacker. Na wydarzenie przybyli mieszkańcy oraz przedstawiciele urzędu miasta. Młodzież oprowadziła po uporządkowanym cmentarzu i wskazała ciekawe nagrobki, które udało się odkryć i odsłonić podczas prac. Punktem kulminacyjnym projektu było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie cmentarza oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia uczestników projektu.  
Organizatorami workcampu są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. Projekt jest wspierany przez Księdza Biskupa Waldemara Pytla oraz Urząd Miasta w Dzierżoniowie.Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – "Wolontariat dla dziedzictwa” 

Jak opisuje MAŁY LEKSYKON DZIERŻONIOWSKI, Henryka Kwiatkowskiego wydany w 1990 r. "W 1870 r władze miasta zakupiły 6 mórg gruntu za cmentarzem żydowskim, z przeznaczeniem na nowy cmentarz ewangelicki, poświęcony w 1872 r. Był on wyposażony w kostnicę, katakumby i dom grabarza. Przed 1878 rokiem otoczono go murem i zadrzewiono, przeważnie lipą i klonem. W latach dwudziestych naszego wieku cmentarz został poszerzony, zbudowano kaplicę pogrzebową. Po ostatniej wojnie służył on sporadycznie katolikom, by w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ulec zdewastowaniu, zwłaszcza w części wschodniej" 

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: takTreść komentarza: Kłodzko - jest, Ząbkowice - jest, Dzierżoniów - nadal brak, mimo obietnic od pół roku...bez komentarza (a komentarz Sudecka i tak usunie)Data dodania komentarza: 05.10.2022, 20:05Źródło komentarza: Terenowy Punkt Paszportowy w Kłodzku oficjalnie otwartyAutor komentarza: VoytekTreść komentarza: Do autora tego artykułu z Kłodzka do Wałbrzycha jest 57 km a do Wrocławia 90 kmData dodania komentarza: 05.10.2022, 04:43Źródło komentarza: Terenowy Punkt Paszportowy w Kłodzku oficjalnie otwartyAutor komentarza: ddTreść komentarza: Dobrze...ale podzielmy to teraz na pensje dla osób tam pracujących, czyli co najmniej kilka osób i na 12 miesięcy...Czy wysokość pensji nie przekroczy tych 90.000zł? Chyba że jest to czysty zysk, po uwzględnieniu pensji...Ale ok, park powinien sie rozwijac..Data dodania komentarza: 04.10.2022, 18:49Źródło komentarza: Park Miejski w Bielawie jest coraz bardziej dochodowyAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Już teraz trzeba zadbać by była obsada.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 16:37Źródło komentarza: Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w LubinieAutor komentarza: ZdenekTreść komentarza: Wieś galeria niedawna 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 04.10.2022, 14:59Źródło komentarza: W BIELAWIE POWSTANIE GALERIA HANDLOWAAutor komentarza: nickTreść komentarza: a w Dz-owie miał być od lipca, haha, jak zwykle w tej dziurze obiecanki cacankiData dodania komentarza: 03.10.2022, 19:16Źródło komentarza: Punkt Paszportowy w Kłodzku, od 5 października można składać wnioski
Reklama