Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Najważniejsze badania, które warto wykonać, planując ciążę?

Nie każdej z nas udaje się zaplanować ciążę. Jeśli jednak wraz z partnerem podjęliście decyzję o dziecku, warto przed zajściem w ciążę wykonać kilka badań, które pozwolą wam odpowiednio się do niej przygotować. Jakie to badania? Ile czasu zajmie Ci ich wykonanie? Czy Twój partner również powinien udać się do lekarza? Poniżej rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
  • 27.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Najważniejsze badania, które warto wykonać, planując ciążę?

Od czego zacząć planowanie ciąży?

Twoje badania powinnaś zacząć od wizyty u Twojego ginekologa. Przeprowadzi on z Tobą dokładny wywiad medyczny. Będzie pytał między innymi o regularność miesiączek, stosowane dotychczas środki antykoncepcyjne, ale także zapyta Cię o przebyte lub istniejące choroby przewlekłe i genetyczne. Pamiętaj, żeby podczas wizyty u lekarza ginekologa poruszyć również kwestię przyjmowanych na stałe leków. Niektóre z nich mogą bowiem znacząco utrudniać zajście w ciążę. Po przeprowadzeniu takiego wywiadu lekarz może zalecić Ci już przyjmowanie suplementów i witamin dla kobiet planujących ciąże. Kupisz je między innymi na Wapteka.pl.

badania-przed-planowaniem-ciazy

Następnie lekarz wykona badanie cytologiczne. Chyba że w okresie ostatnich sześciu miesięcy miałaś je już wykonane. Wymaz z cytologii pokaże, czy Twoja szyjka macicy jest zdrowa oraz czy nie występuje jakiś stan zapalny. W takim przypadku będziesz musiała go wyleczyć przed zajściem w ciążę. Ginekolog może zlecić Ci również USG narządów rodnych oraz wymaz z pochwy.

Badania laboratoryjne dla kobiet planujących ciążę

Oprócz konsultacji u ginekologa czeka Cię również wizyta w laboratorium. Badania, jakie powinnaś tam wykonać, to:

  • morfologia krwi,

  • poziom hormonów tarczycy,

  • próby wątrobowe i czynnik krzepnięcia krwi,

  • badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B,

  • stężenie glukozy we krwi,

  • badanie moczu,

  • grupę krwi i czynnik RH – to badanie powinien także wykonać Twój partner. Wykluczycie w ten sposób konflikt serologiczny, który może być niebezpieczny dla Waszego przyszłego potomka.

Jakie inne badania warto wykonać przed zajściem w ciąże?

W trakcie planowania ciąży możesz, ale nie musisz, poddać się testom na choroby zakaźne, takie jak: różyczka, cytomegalia czy toksoplazma. W przypadku, gdy nie jesteś pewna, możesz także wykonać badania na choroby przenoszone drogą płciową. Jednak takie badania są także wykonywane, kiedy ciąża została już potwierdzona przez lekarza.

Ponadto przed zajściem w ciąże powinnaś udać się także do lekarza stomatologa w celu wyleczenia wszystkich ubytków w uzębieniu. Zastanawiasz się dlaczego? Stan zapalny w jamie ustnej może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę oraz może doprowadzić do powikłań w trakcie jej trwania.

badania-przed-planowaniem-ciazy

Jeśli jesteś już po wszystkich badaniach, które potwierdziły dobrą kondycję Twojego organizmu, możecie zacząć starać się wraz z Twoim partnerem o dziecko. Nie zapomnij kupić na Wapteka.pl test ciążowy, który potwierdzi Ci, że wreszcie doczekaliście się upragnionej ciąży.

Materiał zewnętrzny