Wtorek, 18.06.2019

Kamperem na wakacje. Czy pomyślałeś o wszystkim?

  • 22.06.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Kamperem na wakacje. Czy pomyślałeś o wszystkim?
Wakacje to świetny czas na zdobywanie nowych doświadczeń. Jeśli tego lata będziesz podróżował kamperem po raz pierwszy, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany do tej przygody.

Według danych zebranych przez magazyn „Polski Caravaning” w kraju jest już ponad 2 tysiące kamperów i ok. 100 tysięcy przyczep kempingowych (źródło: http://natemat.pl/150885,karawaning-polski-czyli-nie-tylko-parawan-polacy-coraz-czesciej-wybieraja-wakacje-na-czterech-kolkach). Stopniowo zagęszcza się też mapa kempingów z odpowiednią infrastrukturą. Najliczniejsza grupa fanów podróżowania kamperami wyrusza w drogę w miesiącach wakacyjnych. Jeśli w tym roku postanowiłeś do nich dołączyć, zapoznaj się z poradami, które dla ciebie przygotowaliśmy.

Zaplanuj trasę

Pierwszą podróż kamperem możesz uznać za wstęp do dalszych wyjazdów. Pokonując niewielkie dystanse, zbierzesz cenne doświadczenie – możesz zatem wybrać się do któregoś z naszych sąsiadów lub poznać Polskę od całkiem innej, kempingowej, strony. Zanim wyruszysz, przyjrzyj się trasom, które prowadzą do obranego przez ciebie celu. Upewnij się, że po drodze będziesz mógł skorzystać z infrastruktury dostosowanej do kamperów, zapewniającej dostęp do energii elektrycznej i wody.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w podróży jest przegląd kampera. Poza sprawdzeniem stanu silnika i hamulców, warto również skontrolować sprawność wszystkich instalacji. Dodatkową ochronę zapewni ci specjalna polisa ubezpieczeniowa zwana na Zachodzie campervan insurance. Ubezpieczyciele – na przykład Lancaster Insurance – z państw, w których popularność kamperów jest większa niż w Polsce, proponują swoim klientom nie tylko ubezpieczenia samego samochodu, ale też ochronę jego wyposażenia. Przykład oferty dostępny jest pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance.

Pamiętaj o dobrym wyposażeniu

Kamper jako „dom na kółkach” powinien mieć odpowiednie instalacje (wodną, gazową, elektryczną) oraz związane z nimi elementy wyposażenia, takie jak lodówka, zlew, prysznic i toaleta chemiczna. Przed wakacjami musimy się jednak zatroszczyć o wyposażenie dodatkowe: m.in. wszystkie sprzęty niezbędne w kuchni (przede wszystkim zestaw naczyń i sztućców), ładowarki, pościel, stolik i krzesełka (przydadzą się na kempingu), a na dłuższy wyjazd – zapas chemii do toalety.

Pierwsza podróż kamperem może stać się początkiem twojej nowej pasji. Mamy nadzieję, że dobre przygotowanie do wakacji pozwoli ci się w pełni nacieszyć wolnym czasem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: