Wtorek, 18.06.2019

Czy wystarczająco dbasz o swoje zęby?

  • 23.03.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Czy wystarczająco dbasz o swoje zęby?
Dbanie o zęby to proces wieloetapowy, który wymaga zarówno samodzielnej pracy, utrzymywania higieny, jak i korzystania z pomocy specjalistów. Zdrowe zęby i piękny biały uśmiech, który dodaje atrakcyjności wyglądu, nie jest łatwo uzyskać. Jedynie regularne utrzymywanie nawyków higienicznych i korzystanie z usług stomatologa może to zapewnić. Dlaczego w ogóle warto dbać o zęby? I jak to robić? Sprawdźmy.

Zdrowe zęby – dlaczego?

Pytanie wydaje się retoryczne. To oczywiste, wszystko co zdrowe funkcjonuje prawidłowo, to co chore stanowi stan patologiczny. Dbanie o zęby to przede wszystkim profilaktyka, która ma uchronić przed występowaniem próchnicy i stanów zapalnych, które stwarzają wiele niekomfortowych sytuacji, wywołujących potężny ból, a w efekcie końcowym prowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jednak schorzenia uzębienia to nie tylko dyskomfort jamy ustnej. Lekarze zauważyli zależność między złym stanem zdrowia zębów, a funkcjonowaniem organizmu. Próchnica i inne schorzenia uzębienia przyczyniają się do pojawiania się zaburzeń pracy serca, osłabiają wytrzymałość i ruchomość stawów, powodują migreny i silne bóle zatok, a także mogą powodować kłopoty z utrzymaniem właściwego ciśnienia tętniczego. Dbanie o zęby to także zapewnienie estetyki wyglądu. Regularne czyszczenie zębów redukuje powstającą nieatrakcyjną płytkę nazębną, minimalizuje pojawianie się przebarwień i zapewnia świeży oddech.

Samodzielne działania nie wystarczą

Regularne mycie zębów nie wystarczy, żeby zapewnić im piękną biel i zdrowie. Nawet bardzo częste zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej mogą nie uchronić przed powstawaniem kamienia, płytki nazębnej czy występowaniu schorzeń takich jak próchnica. Choć mycie zębów to podstawowa czynność w dbaniu o ich higienę, to musi ten proces być wsparty wizytą u stomatologa. Zaleca się wizyty profilaktyczne przynajmniej dwa razy do roku. Ich celem jest analiza stanu uzębienia i ewentualne wychwycenie początkowego stanu procesu próchnicy. Wczesne leczenie zapobiega bowiem nadmiernemu niszczeniu szkliwa i powstawaniu stanów zapalnych, które mogą okazać się niemożliwe do wyleczenia, a w efekcie powodować konieczność przeprowadzenia ekstrakcji chorego zęba. Wizyty u stomatologa powinny także uwzględniać profesjonalne zabiegi estetyczne. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić usuwanie kamienia i płytki nazębnej. Tylko dzięki wsparciu profesjonalnymi metodami stomatologicznymi, możemy uzyskać efekt lśniących i białych zębów.

Usuwaj luki

Wiele osób popełnia błąd niewypełniania luk po wyrwanym zębie, kiedy są one niewidoczne. Wolna przestrzeń między zębami to nie tylko zaburzenie estetyki. To także zagrożenie dla zdrowia i kondycji uzębienia. Luka bowiem powoduje zwiększony ruch sąsiadujących zębów, które zaczynają się chylić ku wolnej przestrzeni, zmieniając położenie swoich korzeni. Z kolei pochylające się sąsiednie zęby powodują ruch następnych. W efekcie dochodzi do poważnej wady zgryzu, która nierzadko może zakończyć się prostowaniem kości szczękowej. Zęby zmieniające swoje położenie są także bardziej narażone na procesy próchnicze i stany zapalne. Tracą także swoją stabilność, przez co łatwiej o ich złamanie. W przypadku utraty zęba, należy wstawić implanty zębów. Polegają one na całościowej rekonstrukcji utraconego zęba. Miejsce korzenia zajmuje tutaj śruba tytanowa, która stanowi podłoże, do którego przytwierdzana jest korona. Implanty dentystyczne są wytrzymałe i wyglądają naturalnie. Wprawny stomatolog idealnie dobierze ich kolor tak, by upodobniły się do pozostałych zębów i nie rzucały się w oczy.

Jedynie profesjonaliści

Korzystając z usług stomatologicznych powinniśmy brać pod uwagę jedynie wizyty w profesjonalnych klinikach specjalizacyjnych. W takich punktach pracują najlepsi fachowcy, a wyposażenie gabinetów jest na najwyższym poziomie. Jakość świadczonych usług ma olbrzymie znaczenie zarówno ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów, jak i trwałość efektów pracy. Nawet w teorii proste usuwanie kamienia przeprowadzone nieumiejętnie może powodować ubytki zębowe. Znane są przypadki, kiedy dentysta zahaczył przyrządem o koronę zęba powodując jego ukruszenie. Kwalifikacje stomatologa ważne są przede wszystkim przy wykonywaniu implantów. Jedynie wysoka jakość wykonania usługi zapewni zarówno estetyczne zadowolenie, niemal stuprocentowe upodobnienie implantu do prawdziwego zęba, jak i trwałość konstrukcji.

Artykuł poleca CANDEO CLINIC POZNAŃ

Grupa Tipmedia
Podziel się: