Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kto może podjąć pracę w opiece w Niemczech?

Opiekunki i opiekunowie osób starszych to obecnie coraz bardziej popularna profesja. Branża opiekuńcza rozwija się coraz dynamicznej i oferuje wiele możliwości zatrudnienia. Niemcy to kraj, który propozycji zarobkowych dla Polaków ma zdecydowanie najwięcej w Europie. Zastanawiasz nad podjęciem takiej pracy? Sprawdź, jakie predyspozycje są przydatne w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.
  • 28.12.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kto może podjąć pracę w opiece w Niemczech?

Predyspozycje osobiste

Praca w opiece Niemcy, czyli opieka nad seniorem to bardzo odpowiedzialne zajęcie, wymagające dobrej organizacji, obowiązkowości i rzetelności. Należy pamiętać o lekach, jakie przyjmuje senior, porach posiłku czy prostych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które często osoba starsza jest zobligowana wykonywać regularnie.

Nie bez znaczenia jest również łatwość nawiązywania kontaktów i podtrzymywania relacji: przyjazne usposobienie, życzliwość, ciekawość drugiego człowieka, umiejętność prowadzenia rozmów i towarzyszenia. Opiekun osoby starszej to osoba, która „daje się lubić". Przydatną cechą może okazać się cierpliwość i determinacja, a także doświadczenie życiowe i stateczność.

Przeważnie, o ile rodzina seniora nie ustali inaczej, tryb pracy jest 24-godzinny i uzależniony od potrzeb osoby starszej. Ważna jest więc gotowość do bycia w dyspozycji oraz dobre zdrowie psychiczne i fizyczne. Należy mieć na uwadze fakt, że być może trzeba będzie podnosić osobę starszą, pomagać jej w przemieszczaniu się i podtrzymywaniu jej. Jednak pomocne są w tym różnego rodzaju sprzęty, dlatego nie należy martwić się o tężyznę fizyczną.

Znajomość języka i doświadczenie w branży

Na podjęcie pracy w opiece nad osobą starszą zdecydowanie większe szanse mają osoby, które znają język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym. Dzieje się tak, ponieważ trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie z osobą, z którą nie potrafimy się porozumieć. Mało które rodziny wymagają jednak biegłości w języku niemieckim – za to opiekunowie bardzo często nabywają ją po kilku miesiącach pracy.

Premiowane jest również doświadczenie w opiece nad seniorem – zdobyte w placówkach opiekuńczych lub w domach prywatnych. Nic dziwnego, znacznie łatwiej przychodzi nam wtedy wykonywanie prostych czynności opiekuńczych, a senior również czuje się pewniej. W wielu formach nie jest to jednak wymóg konieczny do podjęcia pracy.

Dodatkowym atutem z reguły jest prawo jazdy, dzięki któremu będziemy mogli zawieźć podopiecznego do lekarza, czy jeżeli jego stan pozwala – do parku, lasu czy innych miejsc rekreacji. Dla wielu rodzin płeć opiekuna jest sprawą drugorzędną, choć znacznie częściej do pracy w opiece w Niemczech zgłaszają się kobiety, przeważnie w średnim wieku. 

Praca z seniorem przynosi wiele satysfakcji, szczególnie jeśli uda się nam nawiązać z nim dobry kontakt. Okazuje się wtedy często, że stajemy się kimś więcej niż tylko płatnym opiekunem. 

Materiał Partnera