Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Grzyby psylocybinowe i ich wpływ na ludzki organizm

Czasami w towarzystwie dla żartu mówi się o „grzybkach halucynkach”, aby podkreślić, że ktoś przesadza z fabułą opowiadanej historii lub zwyczajnie przesadza. W Polsce posiadanie grzybów psylocybinowych jest nielegalne. Niemniej po dekadach zakazów naukowcy wracają do studiowania ich właściwości i wpływu na człowieka.
  • 20.12.2023 13:54
  • Autor: Grupa Tipmedia
Grzyby psylocybinowe i ich wpływ na ludzki organizm

Terence McKenna w książce „Pokarm bogów” pokazał, że grzyby halucynogenne towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Paul Stamets, genialny mykolog, w netflixowej produkcji „Fantastic Fungi” ogólnie przybliża królestwo grzybów, ale także pojawia się wiele informacji o gatunkach zawierających psylocybinę. Natomiast Yuval Noah Harari w książce „Sapien. Od zwierząt do bogów” opisuje jedną z teorii, w której ludzkie mózgi miały szybciej ewoluować dzięki spożyciu naturalnych halucynogenów przez naszych dalekich przodków. Ile w tym prawdy?

Badania nad grzybami psylocybinowymi

W USA grzyby halucynogenne były przez dekady wyłączone z badań naukowych. Jednym z pretekstów rządu była działalność ruchu hipisowskiego, który był otwarty na spożycie LSD, grzybków i innych specyfików. Władze chciały ograniczyć ten proceder i uznały wspomniane substancje, jako nielegalne. Dopiero w XXI w. naukowcy zyskali możliwość pracy z psylocybiną, a także analizowania badań na zwierzętach i w końcu testów z ludźmi.

„Psylocybina jako alternatywny lek dla osób cierpiących na depresję” to praca opublikowana w „Psychiatra i Psychologia Kliniczna” w 2016 r. (K.Dydak i wsp.), z której wynika, że psylocybina to substancja psychoaktywna pochodzenia naturalnego. Jej zażycie wywołuje zmiany świadomości, percepcji, sposobu myślenia i odczuwania emocji. Charakterystyczne działanie polega na pobudzaniu receptorów serotoninergicznych w mózgu, co wpływa na ogólną zmianę postrzegania zmysłowego. Innymi słowy, tak powstają halucynacje, choć naukowcy uważają, że zmiana percepcji nie jest halucynacjami.

USA, Europa i Polska otwierają się na eksperymenty z grzybami halucynogennymi. Obecnie niemal każdy może zostać domorosłym naukowcem i nieco lepiej poznać właściwości psylocybiny. Umożliwiają to growkity, czyli zestawy z zaszczepioną grzybnią wybranych odmian grzybów psylocybinowych. Niemniej zgodnie z polskim prawem nie można doprowadzić do wykwitu owocników (grzybów), gdyż ich posiadanie jest nielegalne.

Grzyby halucynogenne i wpływ na człowieka

Grzyby psylocybinowe podawane są wyselekcjonowanym grupom osób, które zmagają się z uzależnieniami, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy zespołem stresu pourazowego. W wielu przypadkach osoby, które usłyszą smutną diagnozę, np. o nieoperacyjnym raku, nie potrafią sobie z tym ciężarem poradzić. Psylocybina pomaga uwolnić się od niego. Niemniej jednak grzyby poprawiają także kreatywność. Wielu artystów wspomagało się psylocybiną, aby poszerzyć świadomość i „otworzyć umysł” na nowe możliwości i pomysły. 

Grzyby psylocybinowe fascynują. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób chce poznać tajniki naturalnych halucynogenów, a dzisiaj wystarczy do tego wiedza i growkit z odmianą, która najbardziej Cię fascynuje. Być może czela Cię kariera mykologa klasy Paula Stametsa. Nigdy nie wiadomo, gdzie zaprowadzą Cię grzyby, ale droga z pewnością będzie fascynująca.

--- Artykuł sponsorowany ---