Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czy warto budować dom z piwnicą?

Jedną z dość dyskusyjnych przestrzeni w przyszłym domu jest piwnica. Niektórzy decydują się na jej wykonanie, inni rezygnują z takich planów. Jednak często podjęcie decyzji jest poprzedzone bardzo burzliwą dyskusją wśród przyszłych domowników. Jakie są za i przeciw przemawiające za tymi dwoma opcjami? Właśnie tą kwestią zajmiemy się w poniższym tekście.

Co może przekonać nas do projektu z piwnicą?

Na wstępie trzeba od razu powiedzieć, że piwnica nie jest już miejscem mrocznym, brudnym oraz przywodzącym na myśl sceny, jak z horrorów. Faktycznie tak to czasem wygląda w starych domostwach. W nowym budownictwie natomiast jest ona dodatkową, pełnoprawną, choć mniej doświetloną przestrzenią. Może się ona okazać przydatna szczególnie w małych budynkach, gdzie nie ma miejsca na składzik, dodatkowe pokoje do ćwiczeń, albo majsterkowanie.

Na niewielkich działkach, na których nie chcemy wysokich zabudowań, to właśnie kondygnacja na poziomie gruntu może okazać się wyjściem z sytuacji. To dobry pomysł, aby oddzielić bardziej roboczą część domu od tej czystej, dziennej. To na pewno ważne dla osób, które lubią mieć nienaganny ład. Na przykład, jeżeli planujemy ogrzewać budynek paliwem stałym, to stworzenie kotłowni w piwnicy pozwoli na lepsze utrzymanie porządku.

Wady, które zniechęcają do takiej inwestycji

Natomiast z drugiej strony, z pewnością nie ma sensu decydować się na piwnicę, kiedy poziom wód gruntowych jest wysoki. Z kolei, nawet jeśli tak nie jest, to niestety zawsze będzie to miejsce, które narażone jest bardziej na nieprzyjemną wilgoć, jak również na zalanie choćby podczas wystąpienia większych opadów deszczu. Szczególnie jeżeli planujemy stworzyć zjazd oraz zrobić tam garaż, to musimy być świadomi, że przy większej ulewie zdarzyć się może zalanie.

Jednak wiele osób myślących o budowie tej dodatkowej, dolnej kondygnacji odstraszają koszty, jakie są z tym związane. Ci, którzy nie są aż tak obeznani z tematem, będą zaskoczeni, że może to kosztować tyle, co dodatkowe piętro domu, a tak w istocie jest.

Podsumowując, takie rozwiązanie na pewno nie będzie dla każdego. Gdy planujemy budowę dużego domu, to z reguły nie będzie nam potrzebna dodatkowa powierzchnia w podziemiach, ponieważ z powodzeniem uda się zmieścić wszystko na poziomie parteru, i piętra. Natomiast nad takim projektem powinni się zastanowić inwestorzy, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na działce, a nie podobają im się duże bryły budynków piętrzące się w górę. Jeśli można jedną z kondygnacji, tą mniej ważną, ukryć pod ziemią i stworzyć tam swego rodzaju zaplecze, to warto o tym pomyśleć.

Z pewnością pomóc w podjęciu decyzji może obejrzenie gotowych projektów na https://www.domoweklimaty.pl/, gdzie sprawdzimy na przykład, jaką dodatkową przestrzeń użytkową można dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać

 

 

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama