Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

GRZYBIARZU BĄDŹ ROZSĄDNY

GRZYBIARZU BĄDŹ ROZSĄDNY
Po obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Dzierżoniowscy policjanci przypominają, aby wybierając się do lasu pamiętać o kilku zasadach, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. W okresie jesiennym dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na terenach leśnych, najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania runa leśnego są zagubienia osób w lesie. W miniony latach policjanci Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie prowadzili poszukiwania zaginionych grzybiarzy. Niektóre z nich trwały przez kilka dni, a uczestniczyli w nich policjanci, strażacy i leśnicy. Niestety nie wszystkie zakończyły się sukcesem.

POLICJANCI APELUJĄ DO GRZYBIARZY ABY WYBIERAJĄC SIĘ DO LASU PAMIĘTALI O ZASADACH, KTÓRE ZAPEWNIĄ BEZPIECZEŃSTWO :

poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót, zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziemy bardziej widoczni, miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych, jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy, nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia, ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów, zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia, zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną, w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy .

PONADTO:

udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei, nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Telewizja Sudecka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe