×
Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA ZAPRASZA

  • 21.12.2016, 17:55
PIERNIKARNIA ŚLĄSKA ZAPRASZA
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które niezmiennie od wieków w naszej kulturze kojarzą się z korzennym zapachem pierników. Bogactwo tradycji piernikarskich Dolnego Śląska powoli wraca do świadomości mieszkańców regionu. Możliwe jest to zwłaszcza dzięki edukacyjnej działalności PIERNIKARNI ŚLĄSKIEJ w Niemczy, która staje się z wolna jedną z najciekawszych (a z pewnością najsłodszych) atrakcji dziedzictwa kulturowego naszego rejonu. Nie bez znaczenia dla przywracania pamięci tych zwyczajów są tu również inicjatywy muzealne, takie jak choćby pokazana ostatnio w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa wystawa „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną Europy Środkowej”.

Śląskie pierniki to wyjątkowy, często bajkowy świat. Przez wieki funkcja i wygląd pierników ulegały przemianom, zawierając odniesienia kulturowe, obrzędowe, religijne, społeczne, a nawet polityczne. Słynęły z wybornego smaku i przepięknej formy. Na Śląsku ich wyrabiane jest potwierdzone od XIII wieku, czyli najwcześniej w Europie Środkowej (Toruń 100 lat później !). W samej Niemczy wiemy
o istnieniu dużego warsztatu piernikarskiego już od 1455 roku.

Działalność niewielkiej PIERNIKARNI ŚLĄSKIEJ została dostrzeżona także ostatnio przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault&Millau. PIERNIKARNIA znalazła się w edycji 2017’ jako jeden z kilkunastu (!)  polecanych produktów regionalnych z obszaru Dolnego i Górnego Śląska. To zupełnie wyjątkowe wyróżnienie, zwłaszcza gdy ma się świadomość, że rekomendacje cenionego Gault&Millau wyznaczają m.in. europejskie trendy kulinarne, opiniują najlepsze restauracje oraz hotele. Miejmy nadzieję, że może to oznaczać już wkrótce renesans śląskich pierników. Co znaczące i ogromnie cieszy jest to już druga rekomendacja Gault&Millau w Gminie Niemcza. Pierwszą było Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel & SPA w Goli Dzierżoniowskiej.

Wszystkich którzy mają ochotę bliżej poznać śląskie tradycje piernikarskie zapraszamy do PIERNIKARNI ŚLĄSKIEJ. Warsztaty w najbliższych dniach: 24.12.2016r., godz. 11.00 oraz 27,30,31.12.2016r., godz. 12.00.

 

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA

Niemcza ul. Dębowa 10

tel. 506 330 871

http://muzeumniemcza.pl/piernikarnia/

https://www.facebook.com/piernikarnia.slaska/

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe