Wtorek, 24.04.2018, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

ROBOT IBIS BĘDZIE WSPARCIEM NA LOTNISKU WE WROCŁAWIU

ROBOT IBIS BĘDZIE WSPARCIEM NA LOTNISKU WE WROCŁAWIU
Nowoczesny specjalistyczny robot IBIS będzie wspierać funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas prowadzenia działań minersko – pirotechnicznych na wrocławskim lotnisku. Sprzęt warty ponad 1,5 mln złotych przekazał oficjalnie dziś (16 grudnia) Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Najnowszego w swojej klasie robota pirotechnicznego o wartości ponad milion złotych i przenośny spektrometr za 0,5 mln zł odebrał Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Jacek Szcząchor. Przekazanie sprzętu miało miejsce na terenie wrocławskiego lotniska Strachowice. W obecności Komendanta Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach ppłk. SG Artura Malińskiego, a także m.in. Prezesa Portu Lotniczego Wrocław – Strachowice Dariusza Kusia, ramię nowego robota podało Wojewodzie Dolnośląskiemu Pawłowi Hreniakowi teczkę z dokumentacją i klucz do konsoli, które następnie wojewoda przekazał Komendantowi Nadodrzańskiego Oddziału SG ppłk. SG Jakowi Szcząchorowi.

Urządzenie będzie wykorzystywane przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach do działań związanych z rozpoznaniem i neutralizacją zagrożeń prowadzonych w porcie lotniczym.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z wrocławskiej placówki w krótkim pokazie zaprezentowali umiejętności nowego robota, przedstawili również wojewodzie inny sprzęt wykorzystywany podczas działań i w codziennej służbie.

Bojowy robot IBIS jest przystosowany do operacji w trudnym i zróżnicowanym terenie, bowiem sześciokołowa platforma mobilna z napędem na każde z kół pozwala na sprawne poruszanie się na każdym podłożu, również na schodach. Robota można wykorzystać również w dynamicznych akcjach, jest bardzo zwrotny, a manipulator z wysuwanym ramieniem gwarantuje ponad trzymetrowy zasięg i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Znaczna siła uciągu robota pozwoli np. na odholowanie pojazdu. Sterowany przez operatora pozwala z bezpiecznej dla funkcjonariusza odległości ocenić zawartość np. pozostawionego bagażu, a także zapewnia bezpieczny transport ryzykownego ładunku do miejsca neutralizacji. Możliwe jest szersze wykorzystanie robota po zamontowaniu dodatkowych urządzeń, mi.in. wyrzutnika pirotechnicznego, urządzenia prześwietlającego, czujnika CBRN czy też detektora materiałów wybuchowych.

Robot pirotechniczny często określany jest jako „przedłużenie ramienia funkcjonariusza”, dokonuje bowiem zdalnie rozpoznania minersko – pirotechnicznego lub neutralizacji pozostawionych bagaży, może posłużyć również do rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

Oprócz robota pirotechnicznego Placówka Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach pozyskała od wojewody dolnośląskiego również spektrometr GEMINI – przenośny wykrywacz i detektor substancji chemicznych i materiałów wybuchowych o wartości 500 tysięcy złotych. Urządzenie służy do identyfikacji nieznanych substancji (cieczy i ciał stałych) w oparciu o dwie niezależne techniki pomiarowe i szeroką bazę substancji chemicznych. Spektrometr może pracować w trudnych warunkach atmosferycznych, jest odporny na uderzenia, upadki, zanurzenie.

Zarówno robot pirotechniczny IBIS, jak i spektrometr GEMINI będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach w działaniach służących zapewnieniu bezpieczeństwa na wrocławskim lotnisku.


mjr SG Irena Skuliniec
Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Telewizja Sudecka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe