Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL TAJEMNIC W ZAMKU KSIĄŻ

Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 13 sierpnia 2015 roku, o godz. 10.00 rozpocznie się czwarta już edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Tym razem poświęcona będzie głównie, co oczywiste, Złotemu Pociągowi, tematom związanym z eksploracją oraz wyjątkowym epizodom z życia dolnośląskich zamków i pałaców. Opowiemy również o wyjątkowo cennych depozytach, które wciąż czekają na odkrycie.
DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL TAJEMNIC W ZAMKU KSIĄŻ

Wokół złotego pociągu

Ukryte na Dolnym Śląsku skarby spędzają sen z powiek kolejnego pokolenia poszukiwaczy. Czy Złoty Pociąg rzeczywiście istnieje, a jeżeli tak, to naprawdę gdzie i jak został ukryty? A może ziemia kryje coś bardziej cennego niż złoto? Opowiemy również o tzw. Szczelinie Jeleniogórskiej – zagadkowym miejscu, w którym miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami, fachowcy zrelacjonują najnowsze badania w Górach Sowich, a Jerzy Janczukowicz, jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce przypomni swoje wielkie odkrycia, nie tylko na Bałtyku. Na naszych gości czekają również prezentacje sprzętu geofizycznego, dzięki któremu archeolodzy i eksploratorzy wyrywają ziemi jej sekrety.  

Tajemne życie pałacu 

Tego jeszcze nie było. Podczas tegorocznego festiwalu spotkają się przedwojenni mieszkańcy dolnośląskich pałaców. Joanna Lamparska, dyrektor Festiwalu, zaprosiła trzy osoby, które na własne oczy widziały, jak  wyglądała służba w takiej rezydencji, a jak jej zarządzanie. Co hrabianki dostawały na święta, a czego nie wolno było robić pokojówkom? Przyjrzymy się również mrocznym aspektom pałacowego życia i wspólnie spróbujemy rozwiązać zagadkę jednego z najbardziej dramatycznych i krwawych morderstw początku XX wieku, do którego doszło 14 lutego 1932 roku w pałacu we Wleniu. Jaśniejszą stronę świata przedstawią nam fotografie zamku Książ odzyskane po kilkudziesięciu latach, a robione dawno temu przez zamkowego kucharza. Na deser opowieści o podziemiach Książa.

Poszukiwania

Jak działa najnowocześniejszy sprzęt geofizyczny? Jak skanować teren, odnaleźć zamaskowane pomieszczenia, zlokalizować podziemia? Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Zabytków Sakwa zademonstruje urządzenia używane w eksploracji. Demonstracje odbędą się w najbardziej tajemniczych częściach zamku Książ.

Masoni i partyzanci

Templariusze są wśród nas. W tym roku festiwal odwiedzi brat przeor odradzającego się Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Czy podpowie, co stało się ze słynnymi skarbami templariuszy? Zobaczymy. Natomiast heraldycy i historycy pomogą nam zrozumieć, jak dawniej zostawało się szlachcicem i jak zdobyć taki tytuł dzisiaj. A co James Bond i Ojciec Chrzestny mają wspólnego z nadaniami rycerskimi? Cóż, to nieco skomplikowane… Miłośników kina i munduru zapraszamy natomiast na wystawę filmowych kostiumów ze znanych produkcji wojennych i nie tylko. Mundur Brada Pitta z „Bękartów wojny” czy liberia Ralpha Fiennesa z „Grand Budapest Hotel” czekają na zwiedzających.

Widowiska historyczne

            Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem nie zabraknie widowisk historycznych i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową, której celem będzie ukrycie depozytu w dolnośląskiej sztolni przez wojsko niemieckie oraz odzyskania ukrytych przez Niemców skarbów, w czasie której nie obejdzie się bez dynamicznych scen walk i realistycznych efektów pirotechnicznych. Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko – rekonstrukcja hipotetycznych wydarzeń jakie mogły mieć miejsce w czasie ewakuacji zasobów wrocławskich muzeów i banków, które do dziś nieodnalezione, mają być zgromadzone w wagonach „Złotego Pociągu”, ukrytego gdzieś w okolicach Wałbrzycha…  Na stałe w zamku rozłoży się szpital polowy z czasów II wojny światowej, w który razem z pacjentami przeżyjecie bombardowanie.

Wystawy muzealne

Uzupełnieniem części historycznej Festiwalu tajemnic będą wystawy tematyczne poświęcone tajemnicom przeszłości. Wystawa lamp naftowych z kolekcji Janusza Chmielniaka poświęcona będzie lampom kolejowym i związanym z kolejnictwem. Lampy naftowe z różnych epok, od XIX wieku aż do współczesności opowiedzą swoje historie z przeszłości. Pośród nich znajdą się m.in. autentyczne lampy pochodzące z pociągu pancernego. Ekspozycję uzupełnią związane z kolejnictwem zabytki pochodzące z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Kolejną atrakcją będzie wystawa związana z eksploracją wraku słynnego liniowca „Wilhelma Gustloffa, który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku. Oprócz imponującej kolekcji artefaktów związanych z podmorską eksploracją na wystawie pokazane zostaną unikatowe zdjęcia z pomorskich wypraw do Wilhelma Gustloffa i innych wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego oraz film pt. s/s "Wilhelm Gustloff " w reżyserii Iwony Bartólewskiej.   

Zapraszamy do zamku Książ!

Szczegóły na stronach www.festiwaltajemnic.pl oraz http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/festiwal-tajemnic

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama