Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czym jest kocioł zgazowujący drewno?

Kocioł zgazowujący to innowacyjne rozwiązanie, które łączy tradycyjny sposób wykorzystania drewna do opału z nowoczesną technologią. W środku urządzenia grzewczego zachodzi proces zgazowania. Jest to ekologiczny i efektywny energetycznie sposób na wytwarzanie ciepła. Co więc warto wiedzieć więcej na temat samego kotła i jak on działa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Czym jest kocioł zgazowujący drewno?

Jak działa kocioł zgazowujący drewno?

Kocioł zgazowujący drewno to nowoczesne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje proces przetwarzania biomasy na paliwo gazowe, a następnie spalania w celu wytworzenia ciepła. Przebiega w kilku etapach.

Na początku drewno dostarczane do pieca jest wysuszone w wysokiej temperaturze. Usuwana jest w ten sposób z niego wszelka wilgoć. Następnie, gdy wzrasta temperatura, drewno poddawane jest pirolizie. Proces ten polega na ogrzewaniu drewna w warunkach o ograniczonym dostępie w tlen. Materiał opałowy ulega więc rozkładowi termicznemu. W wyniku tego wydzielają się gazy palne, takie jak metan, wodór i tlenek węgla.

Na końcowym etapie dochodzi do spalenia wytworzonego gazu z udziałem niewielkiej ilości powietrza. Wytwarzane jest ciepło, które przenoszone jest przez wymiennik ciepła do systemów ogrzewania w domu. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskuje się wysoką wydajność energetyczną oraz niską emisję zanieczyszczeń. Zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi piecami opałowymi.

Kiedy warto zakupić kocioł zgazowujący drewno?

Posiadając stary typ pieca na paliwa kopalne, warto zdecydować się na modernizację systemu ogrzewania w domu, poprzez montaż nowego kotła w systemie zgazowującym drewno. Korzyści z tego są ogromne – od niższych kosztów ogrzewania, aż po zalety dla środowiska naturalnego.

Kocioł zgazowujący drewno to coraz popularniejsze rozwiązanie zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i nieco większych obiektów. Do tej grupy można zaliczyć także budynki przemysłowe, które wymagają stałego i niezakłóconego dostarczania ciepła. Zaletą takich kotłów jest przede wszystkim wysoka wydajność i łatwa skalowalność. W ofercie rynkowej znajdziemy modele przeznaczone zarówno do małych domów, jak i budynków o kompleksowych potrzebach grzewczych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na piece Atmos, które dostępne są w różnych typach i rozmiarach, dopasowanych do konkretnych potrzeb klientów.

Jak zbudowany jest kocioł zgazowujący drewno?

Każdy kocioł zgazowujący drewno składa się z kilku istotnych elementów, które ukryte są we wnętrzu urządzenia grzewczego. Na zewnątrz znajduje się natomiast zasobnik na biomasę. To właśnie tam przechowywane jest drewno w różnej formie. Mogą to być pellety, odpady, trociny i inne. Rodzaj paliwa, który może być wykorzystany, określa konkretny producent. Jeśli dany model pieca wyposażony jest w automatyzację, to z zasobnika drewno jest automatycznie przekazywane do dalszych etapów procesu.

W środku kotła znajduje się specjalna komora suszenia i pirolizy, gdzie przebiegają najważniejsze procesy związane z rozkładem termicznym dostarczanego paliwa. Osobnym elementem jest tutaj komora spalania. Do niej trafia paliwo w formie gazowej. Dodatkowa obecność powietrza prowadzi tam do kontrolowanego spalania i wydzielania energii cieplnej.

Kocioł wyposażony jest także w specjalne układy kontrolne, które monitorują poszczególne parametry zachodzących tam procesów. Między innymi temperaturę i przepływ powietrza. Kocioł może być także wyposażone w dodatkowe filtry i systemy oczyszczania. Cała konstrukcja jest także odpowiednio izolowana termicznie.


Podziel się

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama