Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Andrzej Hordyj. Podsumowanie kadencji 2018 - 2024 - kultura

Do wyborów samorządowych, które przesądzą o tym kto przez kolejne 5 lat decydował będzie o losach Bielawy pozostało niespełna 6 tygodni. Aby ułatwić Państwu ocenę bieżącej kadencji, w kolejnych postach przedstawiam główne osiągnięcia obecnych władz.
Andrzej Hordyj. Podsumowanie kadencji 2018 - 2024 - kultura

Do wyborów samorządowych, które przesądzą o tym kto przez kolejne 5 lat decydował będzie o losach Bielawy pozostało niespełna 6 tygodni. Aby ułatwić Państwu ocenę bieżącej kadencji, w kolejnych postach przedstawiam główne osiągnięcia obecnych władz. 

W bieżącej pięciolatce przyjęta została Strategia Rozwoju Gminy na lata 2022 - 2030. Zdefiniowano w niej wizję Bielawy jako innowacyjnego miasta przedsiębiorczości, turystyki, ekologii i kultury, w którym warto mieszkać. Dlatego też kolejnym, po przedsiębiorczości, turystyce i ekologii, zaprezentowanym obszarem funkcjonowania Gminy, będzie kultura. 

W Bielawie funkcjonują 2 instytucje kultury tj. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miejska Bibliotek Publiczna, a także mieszczący się w 2 budynkach Dolnośląski Inkubator Art-Przedsiębiorczości, który jest wylęgarnią biznesów artystycznych i kreatywnych.

W ciągu mijającej pięciolatki duży nacisk został położony na rozszerzanie wachlarza wydarzeń kulturalnych w mieście oraz zwiększenie ich dostępności dla bielawian. Działania prowadzone były na wielu "frontach": 

1. Kino 

Od 2013 r. kiedy to w budynku Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości w Bielawie uruchomiana została pierwsza sala kinowa, wyposażona w nowoczesny projektor, dający możliwość emisji filmów wykonanych w technologii 3D oraz dźwięku w systemie przestrzennym - Dolby Surround, bielawianie mogą oglądać najnowsze produkcje filmowe w miejscu swojego zamieszkania. W 2015 r., w budynku Teatru Robotniczego, powstała kolejna sala kinowa "uzbrojona" w najnowocześniejszy sprzęt audio-wizualny. Zamontowano w niej aż 287 foteli. Dzięki tej doskonałej ofercie, bielawskie kino, prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki jest przygotowane do organizacji zarówno kameralnych seansów, jak i dużych wydarzeń filmowych.

Do 2019 r. ta bielawska placówka kultury projekcje filmów organizowała jedynie popołudniową porą w dni weekendowe. Od 2020 r. funkcjonuje ona 6 dni w tygodniu (bez czwartków) w godzinach 10.00 - 22.00. Każdego dnia emitowanych jest co najmniej 5 różnych filmów, a repertuar miesięczny obejmie minimum 20 tytułów. Dzięki temu bielawską świątynię X Muzy odwiedza w ciągu roku ok. 10.000 osób.

Z kolei od 2019 r., w sezonie letnim (czerwiec - wrzesień), MOKiS oferuje mieszkańcom Bielawy możliwość oglądania seansów filmowych także "pod chmurką". Projekcje odbywają się w weekendowe, wakacyjne wieczory na Campingu "Sudety", w Parku Miejskim oraz w Parku Integracji Międzypokoleniowej. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród bielawian, ale przyciągają także mieszkańców okolicznych miejscowości i coraz liczniej odwiedzających nasze miasto turystów.

2. Imprezy masowe 

Od wielu lat Gmina organizuje 2 flagowe imprezy plenerowe tj. Dni Bielawy oraz "Regałowisko". Niestety z uwagi na ograniczenia pandemiczne w bieżącej kadencji samorządu nie odbyły się one w latach 2020 i 2021. Ponadto, z uwagi na malejące zainteresowanie wyłącznie muzyką reggae, rozszerzono formułę "Regałowiska", wprowadzając także inne gatunki muzyczne. Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie różnicy pomiędzy przychodami a kosztami organizacji tej imprezy.

Oba wydarzenia organizowane są co roku na Campingu "Sudety" w malowniczej scenerii gór i wody. Cieszą się one bardzo dużą popularnością nie tylko wśród bielawian, ale także wśród mieszkańców innych dolnośląskich miejscowości.

3. Imprezy wizerunkowe 

W bieżącej kadencji kontynuowano organizację Festiwalu Piosenki "Dolnośląska Nutka", rozszerzając jego formułę do rangi międzynarodowej. W rekordowej, IV edycji imprezy, która odbyła się w 2020 r., do konkursu zgłosiło się blisko 500 uczestników z ponad 200 polskich miast i miasteczek, a także z Ukrainy i Rosji.

Z kolei od 2019 r. organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenek Eleni "Po słonecznej stronie życia". Biorą w nim udział zarówno najmłodsi adepci sztuki wokalnej, jak i dorośli artyści, którzy sięgają po repertuar naszej bielawskiej Gwiazdy.

4. Imprezy plenerowe 

Aby rozszerzyć ofertę imprez plenerowych, dedykowanych mieszkańcom Bielawy, w bieżącej kadencji organizowano je zarówno w Parku Miejskim oraz Parku Integracji Międzypokoleniowej, jak i na Campingu "Sudety". Szczególną popularnością cieszyła nowa propozycja programowa pn. Letnia Scena Kultury, w trakcie której mieli okazję prezentować się lokalni artyści.

Podtrzymano również tradycję powitania św. Mikołaja oraz organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego w bielawskim rynku, a od 2022 r. w Parku Miejskim odbywa się Jarmark Wielkanocny.

5. Biblioteka 

W bieżącej kadencji konsekwentnie rozwijano działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki pozyskiwanym co roku dotacjom rozszerzano księgozbiór oraz rozwijano zasoby mediateki. Pogłębiono również stopień zinformatyzowania tej gminnej instytucji kultury.

6. Infrastruktura kultury 

1.VI.2021 r. nastąpiło otwarcie Skweru im. Eleni, na którym stanęła ławeczka z postacią bielawskiej wokalistki, a na pobliskim budynku wielorodzinnym pojawił się mural także z jej wizerunkiem. W uroczystości osobisty udział wzięła Gwiazda polskiej estrady, która licznie zgromadzoną publikę oczarowała swoim minikoncertem.

Z kolei w 2022 r. przygotowano kompletną dokumentację techniczną budowy w bielawskim Parku Miejskim amfiteatru plenerowego z widownią liczącą aż 800 miejsc siedzących. Zadanie przewidziane jest do realizacji w 2025 r.

PODSUMOWANIE - KULTURA

✅ SUMA WYDATKÓW - 16.446.837 (!!!)

✅ ŚRODKI WŁASNE GMINY - 13.221.484 ZŁ

✅ ŚRODKI POZABUDŻETOWE (SPRZEDAŻ BILETÓW ORAZ DOTACJE) - 2.925.353 ZŁ

✅ INFRASTRUKTURA - 300.000 ZŁ

Kolejne podsumowanie kadencji 2018 - 2024 już wkrótce.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama