Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ubezpieczenie garażu - ile kosztuje i przed czym chroni?

W ramach polisy mieszkaniowej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nie tylko ubezpieczenie nieruchomości mieszkalnej z wyposażeniem, ale także możliwość objęcia ochroną pomieszczeń i budynków przynależnych.
  • 18.05.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie garażu - ile kosztuje i przed czym chroni?

Ubezpieczenie garażu jest dobrym pomysłem z wielu powodów. Podobnie jak nieruchomość mieszkalna, tak i garaż narażony jest na szereg zagrożeń, których finansowe następstwa mogą mocno uderzyć właściciela po kieszeni.

 

Ubezpieczenie garażu w praktyce

 

Osoby zainteresowane włączeniem garażu do polisy mieszkaniowej muszą pamiętać o paru istotnych sprawach. W pierwszej kolejności należy sprawdzić definicję garażu zamieszczoną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczyciele różnie interpretują poszczególne pojęcia, niemniej w ujęciu ubezpieczeniowym garaż to najczęściej budynek niemieszkalny trwale związany z gruntem i służący do parkowania samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych.

 

W związku z tym w rachubę wchodzi ubezpieczenie garażu:

 

  • przynależnego do budynku mieszkalnego,

  • zlokalizowanego w bryle domu i stanowiącego jego integralną część,

  • będącego wolnostojącym budynkiem gospodarczym,

  • będącego budynkiem szeregowym umiejscowionym poza posesją.

 

Garaż to tylko jedna z nieruchomości niemieszkalnych, która może być ubezpieczona. Jak podaje jeden z portali ubezpieczeniowych na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-garazu-i-dodatkowych-budowli-poza-domem do polisy można włączyć także:

 

  • domki letniskowe,

  • budynki gospodarcze,

  • mała architektura, np. altany ogrodowe,

  • ogrodzenia (również ze stałymi elementami),

  • baseny,

  • podjazdy i chodniki,

  • nagrobki.

 

 

Czy można ubezpieczyć garaż blaszany?

 

Właściciele blaszanych garaży niejednokrotnie rozważają uwzględnienie ich w polisie mieszkaniowej. Niestety nie jest to możliwe, gdyż tego typu garaż nie jest trwale związany z gruntem.

 

Dla towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko ubezpieczeniowe jest w tym przypadku zdecydowanie za duże – blaszany garaż jest podatny na działanie czynników atmosferycznych i dość łatwo może ulec zniszczeniu np. wskutek bardzo silnego wiatru, zjawiska nienależącego w rejonach górskich do rzadkości.

 

Ubezpieczenie garażu a zakres ochrony

 

Włączając garaż do polisy mieszkaniowej, warto zadbać o kompleksowe zabezpieczenie go przed następstwami rozmaitych zdarzeń losowych, ze szczególnym naciskiem na ewentualność:

 

  • różnego rodzaju zdarzeń spowodowanych przez naturę, np. osunięcie się lub trzęsienie ziemi, powódź czy pożar, którego przyczyną było uderzenie pioruna,

  • kradzieży z włamaniem,

  • dewastacji.

 

Niektóre zdarzenia dostępne są w podstawowej polisie mieszkaniowej, a część trzeba wykupić jako dodatkowo płatne rozszerzenia. Przy wyborze dodatków najlepiej kierować się indywidualnymi przesłankami, gdyż skuteczność polisy mieszkaniowej w ogromnym stopniu zależy od tego, czy jest ona skrojona na miarę konkretnych potrzeb.

 

Szkody spowodowane w garażu a odszkodowanie

 

Wypłata odszkodowania zdeterminowana jest paroma ważnymi czynnikami. Kluczowe w tym kontekście jest spełnienie warunków określonych w umowie. Polisa mieszkaniowa o odpowiednio dobranym zakresie ochrony daje niemało korzyści, ale też narzuca ubezpieczonemu pewne obowiązki.

 

Garaż zgłaszany do ubezpieczenia musi być wyposażony w stosowne zabezpieczenia jak np. szczelne okna czy drzwi zamykane na klucz. Trzeba także należycie dbać o jego stan techniczny. Co się zaś tyczy wyposażenia, to nie wszystkie jego elementy podlegają ochronie. Za doskonały przykład może tu posłużyć pojazd mechaniczny – w celu jego ochrony należy wykupić stosowne ubezpieczenie komunikacyjne. Zasady funkcjonowania polisy uwzględniającej garaż znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

--- Artykuł sponsorowany ---