Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czy można i jak żyć w samotności?

Wielkomiejskie życie w dwudziestym pierwszym wieku nie sprzyja nawiązywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi. Jest to smutny paradoks, bo innych osób w bliskiej odległości jest przecież bardzo dużo. Mijamy ich na klatce schodowej, w galeriach handlowych i na ulicach. Jednak w tłumie często czujemy się samotni i anonimowi. Nawet jeśli na co dzień stykamy się z wieloma ludźmi, np. w pracy, to te relacje często są bardzo powierzchowne i rzadko przeradzają się w przyjaźń. Czy do samotności da się w ogóle przyzwyczaić? I jak radzić sobie z samotnością?
  • 19.02.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy można i jak żyć w samotności?

Człowiek jest zwierzęciem stadnym

Życie w społeczności jest wpisane w ludzki genom i wynika z naszych uwarunkowań ewolucyjnych. Nasi praprzodkowie zwyczajnie nie mieliby możliwości przeżyć i wychować potomstwa, gdyby nie mieli wsparcia ze strony stada. Wszak w kupie siła. Nie bylibyśmy w stanie w pojedynkę obronić się przed drapieżnikami. Każda drzemka byłaby dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem, gdybyśmy nie mogli liczyć na ochronę członków społeczności, którzy czuwali, podtrzymywali ogień i odstraszali dzikie zwierzęta. Także podtrzymywanie gatunku byłoby bardzo trudne, gdyby kobieta w okresie ciąży i połogu była zdana sama na siebie.

Czasy się zmieniają i my zmieniamy się wraz z nimi

Obecnie wiele się zmieniło. Nasz styl życia diametralnie różni się od stylu życia nie tylko ludzi żyjących w społecznościach pierwotnych, ale również od stylu życia naszych rodziców i dziadków. Czynnikiem, który miał decydujący wpływ na te przemiany, był rozwój technologiczny: najpierw wynalezienie i upowszechnienie się telefonów, a następnie Internetu. Dzisiaj możemy bez większego wysiłku być w stałym kontakcie ze znajomymi rozsianymi po całym świecie. Na portalach społecznościowych dzielimy się swoim życiem i obserwujemy życia innych ludzi, a mimo to jesteśmy od nich tak odlegli, jak nigdy dotąd.

Internetowe znajomości – szanse i zagrożenia

Żaden wynalazek nie jest jednoznacznie zły ani dobry. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z samotnością, warto o tym pamiętać. Z jednej strony upowszechnienie się mediów społecznościowych sprawiło, że zamknęliśmy się w swoich bańkach, które niełatwo przebić. Kontakty twarzą w twarz nie są już jedyną możliwą formą kontaktu z innymi ludźmi. Internetowe znajomości mogą wydawać się płytkie i mało wartościowe, jednak należy pamiętać, że w Internecie są tacy sami ludzie jak my: również potrzebują bliskości i przyjaźni. Mnogość wirtualnych społeczności ludzi o wspólnych zainteresowaniach czy doświadczeniach życiowych sprawia, że bardzo łatwo nawiązać kontakt z osobami, które mają z nami dużo wspólnego. Przeniesienie wirtualnej znajomości do realnego świata często jest rewelacyjnym pomysłem i wzbogaca życie.

Samotnicy z wyboru

Część ludzi zaczyna jednak lubić swoją samotność i niezależność. Zamiast rozpaczliwie szukać kontaktów, warto spojrzeć na samotność jako na coś, co może być pozytywnym doświadczeniem. Kiedy jesteśmy sami, mamy więcej czasu na realizowanie swoich pasji, skupienie na własnych potrzebach i poznaniu samych siebie. Wyzbycie się strachu przed samotnością sprawia, że nie wchodzimy w toksyczne relacje, których jedynym celem jest zapełnienie pustki. Z takiej perspektywy doświadczenie i zaakceptowanie samotności może być czymś niezwykle rozwijającym.

 Więcej informacji znajdziesz w artykule https://primalife.pl/style/jak-radzic-sobie-z-samotnoscia

 

--- Artykuł sponsorowany ---