Jak straszna czeka nas przyszłość, czyli książki antyutopijne

  • 12.02.2020, 17:00
  • Grupa Tipmedia
Jak straszna czeka nas przyszłość, czyli książki antyutopijne
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość za kilkadziesiąt lat? Światowa literatura jest bogata w różne wizje przyszłości, na przykład dystopii i antyutopii. Zobacz zebrane przez nas tytuły i sprawdź czy któraś przypomina Twoją!

 

1. George Orwell “Rok 1984”

George Orwell “Rok 1984”

Opublikowana w 1949 roku powieść o społeczeństwie podporządkowanym państwu. Akcja dzieje się w Londynie, a ludzie podzieleni są na 3 klasy społeczne. Winston Smith, pracownik Ministerstwa Prady, dostrzega szaleństwo w istniejącym systemie i walczy z nim według swojego własnego systemu przekonań. Jeśli podoba Ci się tematyka George’a Orwella, to tutaj możesz pobrać tę i inne jego książki.


 

2. Margaret Atwood “Opowieść podręcznej”

 Margaret Atwood “Opowieść podręcznej”

Fantastyka naukowa połączona z antyutopią? Dlaczego nie! Młoda amerykanka została postawiona w ekstremalnej sytuacji życiowej poprzez umieszczenie w obozie dla Podręcznych, czyli kobiet utrzymywanych przy życiu dla reprodukcji. Legalny rząd dawno upadł, a nowa władza ma cechy dyktatury wojskowej. Czy oddzielona od męża kobieta zdoła odzyskać wolność? 


 

3.Tahereh Mafi “Dar Julii”

Tahereh Mafi “Dar Julii”

Trylogia opowiadająca historię Julii Ferrars, obdarzonej przeklętym darem – jej dotyk zabija. Informacja o niezwykłej dziewczynie trafia w niepowołane ręce władzy, która planuje wykorzystać Julię jako broń i przejąć kontrolę nad światem. Rozpęta się prawdziwa walka z systemem. 


 

4.Suzanne Collins “Igrzyska Śmierci”

Suzanne Collins “Igrzyska Śmierci”

Nowo powstałe po wojnie państwo wprowadziło porządek 12 podległych dystryktów i okrutnej władzy. Raz do roku każdy dystrykt ma obowiązek oddania jednej dziewczyny i chłopaka, aby Ci wzięli udział w pojedynku na śmierć i życie, który ma zabawiać najbogatsze dystrykty. Jak zakończą się Igrzyska śmierci?

5.Neal Schusterman “Podzieleni”

Neal Schusterman “Podzieleni”

Po latach krwawych walk w państwie zostają ustalone nowe, okrutne prawa reprodukcyjne zezwalające rodzicom dzieci po 13 roku życia, aż do pełnoletności, na przeszczepianie ich organów różnym biorcom. Aby uniknąć strasznego losu Levi, Risa i Connor, przeznaczeni przez swoich rodziców do podzielenia, uciekają do podziemia i rozpoczynają wyścig z czasem do 18 roku życia.

6.Kiera Cass “Rywalki”

Kiera Cass “Rywalki”

Pierwszy tom cyklu Selekcja, opowiadającego o dziewczętach pragnących wyrwać się z ponurej rzeczywistości nędzy i biedy. Jedyną szansą dla nich są Eliminacje mające na celu wyłonienie kobiety, którą weźmie za żonę książę. America Singer w przeciwieństwie do innych dziewcząt pragnie innego życia. Kto ostatecznie zasiądzie u boku księcia? 


 

7.Veronica Roth “Niezgodna”

Veronica Roth “Niezgodna”

W ruinach dawnego miasta Chicago społeczeństwo podzieliło się pod względem preferencji charakteru. Teraz ludzie przynależą do Inteligentnych, Bezinteresownych, Odważnych, Uczciwych i Życzliwych. Jednak co stanie się kiedy test preferencji nie przypisze człowieka do żadnej z tych frakcji? 


8.Dominik Wang “Ucieczka z kraju kobiet”

Dominik Wang “Ucieczka z kraju kobiet”

Mężczyźni stanowią gatunek wymarły, a nowy porządek tworzą kobiety. Męska rasa została uznana za niepotrzebną i można ją zobaczyć już jedynie w zoo. Jednak nie wszystkie kobiety myślą w ten sposób. Opozycja ‘Wolny Świat’ pragnie życia obu płci w harmonii i miłości. Dążą do ucieczki na Wyspy Szczęśliwe, gdzie ludzie żyją w taki sposób od lat. Czy uda im się pokonać długą drogę do celu? 

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: