Czy geodeta może poradzić sobie bez tachimetru?

  • 12.02.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Czy geodeta może poradzić sobie bez tachimetru?
Budowlaniec w swojej pracy nie może działać bez odpowiednich, profesjonalnych narzędzi. Takimi narzędziami są między innymi dalmierze czy niwelatory laserowe. Znacznie ułatwiają i uproszczają różnego rodzaju pomiary, chociażby pomiar odległości czy pomiar różnic wysokości(niwelację).

Identyczna sytuacja dotyczy geodetów na placu budowy. Profesjonalne narzędzia to podstawa prawidłowych, szybkich i co najważniejsze dokładnych pomiarów. Oprócz niwelatorów optycznych które stały się na przestrzeli lat bardziej niż geodezyjnym, budowlanym narzędziem, najczęściej można ujrzeć geodetę na placu budowy z tachimetrem oraz teodolem, który również się przyda podczas wznoszenia budynków. Czym jest jedno i drugie narzędzie? Czym się różnią? Czy przydadzą się geodecie na każdym kroku? Na to ostatnie pytanie już możemy odpowiedzieć. Oczywiście, że się przydadzą!

Tachimetr i jego zastosowanie

Tachimetr dla geodety jest ogromnym wsparciem. Wspomagać tak naprawdę może wszystkie prace pomiarowe na terenie budowy, niezależnie od tego, jaki budynek ma powstać. Nowoczesne, ale bardzo wytrzymałe urządzenie ustawiamy na stabilnym, najczęściej drewnianym statywie. Posiada lunetę oraz dalmierz, dzięki któremu nie mierzy tylko kątów poziomych i pionowych, ale także odległość. Dzieje się tak dzięki komponentom, które jednocześnie są sercem urządzenia. Tachimetry mogą być lustrowe bądź bezlustrowe. Bezlustrowe są bardziej zaawansowanymi urządzeniami, są bardziej praktyczne. Nie potrzebują bowiem tyczki z pryzmatem. Dzięki temu geodeta może samodzielnie, bez pomocy drugiego człowieka, wytyczyć pomiar. W przypadku lustrowych tachimetrów byłoby to po prostu niemożliwe. Jednak oba rodzaje tachimetrów są tak samo dokładne i precyzyjne.

Czym jest teodolit?

Bardzo często słyszymy o tachimetrach w kontekście teodolitów. Każdy tachimetr jest bardziej zaawansowanym i rozbudowanym teodolitem. Teodolit od tachimetru wyróżnia to, że nie posiada dodatkowo wbudowanego dalmierza, umożliwiającego mierzenie odległości. Mierzy tylko kąty pionowe i poziome. Teodolit najczęściej używany jest do wyznaczania pionów – przy budowie kominów, słupów, filarów czy ścian. Urządzenia zazwyczaj są wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów. Mocna obudowa chroni wrażliwe części wewnątrz, a także pozwala na pomiar w bardzo trudnych sytuacjach. Jakich? Takich jak chociażby gęsta mgła, rzęsisty deszcz czy spora ilość pyłu, unosząca się w powietrzu na większości placów budowy.

Czy narzędzia można kupić online?

Geodeci szukają swoich narzędzi do pracy w sklepach stacjonarnych, dedykowanych właśnie dla nich i dla osób pracujących w branży budowlanej. Bardzo często jednak brakuje nam czasu na poszukiwanie odpowiedniego sklepu, zwłaszcza jeżeli żyjemy w niewielkim mieście. Z pomocą przychodzą specjalistyczne sklepu budowlane czy pomiarowe, które proponują nam wiele szybkich rozwiązań z gwarancją na wiele długich lat. Przykładowo sklep Pomiar24.pl oferuje różnego rodzaju dalmierze laserowe oraz niwelatory laserowe, które ułatwiają pracę wszystkim na terenie budowy. Wszak dobry pomiar jest niezwykle istotny. Ten sam sklep proponuje nam teodolity i tachimetry – https://pomiar24.pl/produkty/tachimetry-i-teodolity. Uniwersalne narzędzia oszczędzają czas pracy i energię, konieczną do zadbania o każdy milimetr. Dokładność i najwyższa jakość wykonania, szczelność i odporność teodolitów i tachimetrów pozwoli na długie eksplorowanie ich, niezależnie od ilości zadań. Dodatkowe wyposażenie, które można zakupić przy ich wyborze, sprawia, że geodeta nie musi długo zastanawiać się nad tym, czego mu jeszcze brakuje do profesjonalnego pomiaru i pracy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: