Historia pożyczania pieniędzy

  • 05.11.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Historia pożyczania pieniędzy
W dzisiejszych czasach pieniądze pożyczają wszyscy - od wielkich firm po przeciętnych zjadaczy chleba. Trudno wyobrazić sobie rozwój gospodarki bez pożyczania, a tak było właściwie od zawsze, od zarania dziejów.

Pożyczek udzielali starożytni majętni Rzymianie, Grecy i Egipcjanie - umożliwiali oni pobranie części swojego majątku, aby później odbierać ją z procentem. Egzekwowanie długu odbywało się w sposób brutalny - niewolnictwo, wygnanie, a nawet śmierć były wtedy na porządku dziennym. Wszystko to działo się na długo przed wynalezieniem pieniądza, a gdy te zostały wymyślone (prawdopodobnie przez Sumerów), stały się powszechnym sposobem na zarobek. Wśród średniowiecznych usług prym wiodło np. wpłacanie określonej kwoty w jednym miejscu, a odbieranie jej w drugim, co chroniło przed kradzieżą w czasie długich podróży - kwity depozytowe wystawiane w takich transakcjach zapoczątkowały powstanie pieniądza w formie banknotu.

W 1156 roku w Wenecji otwarto pierwszą instytucję przypominającą dzisiejszy bank, ale średniowieczne wpływy religii chrześcijańskiej na jakiś czas wstrzymały rozwój tej sekcji. W XV wieku we Włoszech charakter pożyczania pieniędzy zaczął się kształtować - transakcji finansowych dokonywano tam na prowizorycznych kontuarach i ławkach, dlatego to właśnie od włoskiego słowa banko - ławka, pochodzi słowo bank

Wiek XVI i wielkie odkrycia geograficzne przyniosły ze sobą rozwój bankowości w całej Europie. Na kartach historii w sposób szczególny zapisał się bank w Amsterdamie, udzielający wsparcia innym krajom. Dopiero wtedy również religia chrześcijańska przestała w sposób jednoznaczny określać pożyczek jako ciężkiego grzechu, o ile te były filarem istnienia miejsc pracy. Kontrola prawna nastąpiła dopiero setki lat później.

Fenomen internetu spowodował, że wszystkie dziedziny życia uległy znacznemu ułatwieniu, także system pożyczania pieniędzy. W 1994 roku w USA miała początek bankowość mobilna, która w ciągu kilku lat pociągnęła za sobą rzeszę użytkowników. W Polsce nastąpiło to dopiero w 2010 - to wtedy zaciągnięto w naszym kraju pierwszy kredyt online. 

Serwis Bancovo: https://www.bancovo.pl/ został uznany za najciekawszy Nowy Cyfrowy Biznes w 2018 roku. Wpłynęła na to przede wszystkim jego specyfika - jest to platforma ułatwiająca korzystanie z pożyczek online, m.in. dzięki spersonalizowanej ofercie i błyskawicznemu dostępowi do gotówki. Bancovo skupia wiodące firmy pożyczkowe w jednym miejscu, dlatego korzystanie z usług jest wygodne i bezpieczne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: