Wtorek, 18.06.2019

Dlaczego warto jeździć w butach rowerowych?

  • 14.06.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego warto jeździć w butach rowerowych?
Już od wczesnej wiosny wielu zagorzałych fanów jednośladów przygotowuje się do nadchodzącego sezonu. Przygotowują, konserwują, sprawdzają nie tylko rower, ale również swoje ubrania. Jedną z podstaw kompletnego stroju jest obuwie, sprawdź jakie buty wybrać na sezon wiosenno-letni!

Czym wyróżnia się obuwie rowerowe?

Najważniejszą i najbardziej zauważalną różnicą jest podeszwa, która w butach na rower jest sztywniejsza, niż w codziennych adidasach czy trampkach. Powodem, dla którego sztywniejsza podeszwa jest lepsza to lepsze przenoszenie wkładanej energii na pedały. Te najsztywniejsze spotkamy w profesjonalnych butach kolarstwa górskiego czy w tych szosowych. W butach znajdziemy również system SPD, czyli system do zamontowania pedałów SPD (zamontowany blok wciskamy w zatrzask na pedale, podobnie jak w butach narciarskich. Mechanizm odsuwa się i blog zostaje unieruchomiony. Wypięcie jest bardzo proste, wystarczy przekręcić nogę w lewo lub w prawo, co uwalnia stopę, podczas upadku pedały zazwyczaj samoczynnie zwalniają bloczek, co jest zdecydowanym ułatwieniem na długie trasy. Buty z tym systemem to zakup przemyślany, dlatego nawet nie musimy zmieniać pedałów, zawsze znajdziemy bogaty asortyment adapterów i zaślepek. Kolejną widoczną różnicą jest system szybkiego sznurowania, który jest nie tylko wygodniejszy, ale i bezpieczniejszy.

Niestety buty na rower o najtwardszej podeszwie nie nadają się do chodzenia. Jeśli chcemy jeździć w długie szosowe trasy, ale fascynują nas także piesze wycieczki, musimy zdecydować się na dwie pary butów. Dla tych, którzy chcą połączyć piesze wycieczki z dłuższymi trasami szosowymi czy bardziej górskimi wybiorą buty turystyczne. W niektórych modelach znajdziemy również możliwość podłączenia systemu SPD, dzięki czemu bardzo długie trasy nie będą męczące. Istotne jest dobranie dobrej sztywności podeszwy, aby dostosować to do potrzeb i długości tras, jakie planujemy wykonać podczas sezonu. Jeśli będzie to jazda po mieście, również skupmy się na butach bardziej cywilnych o miękkiej podeszwie. Damskie i męskie buty rowerowe znajdziemy w ofercie e-sklepu DobreRowery.pl.

Cyrkulacja powietrza i temperatura ciała

Szosowe buty na rower posiadają różne systemy do lepszego przepuszczania powietrza. Od siateczki po dziurki, które również ten proces ułatwiają. Wybór nie jest prosty, ponieważ różne zastosowanie oraz dużo łatwiejsza szansa na przemoknięcie podczas deszczu czy jazdy po kałużach rozdzielają buty na różne rodzaje. Podczas jazd ekstremalnych, górskich powinniśmy zdecydować się na buty o jednolitej strukturze, które mają ewentualnie system dziurek, dzięki czemu unikniemy przemoczenia. Buty rowerowe są lżejsze, co zapewni mniejsze zmęczenie stopy i niższą temperaturę. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że im buty są lżejsze tym jakość i bezpieczeństwo jest również niższe. Dlatego średnia waga dobrych butów waha się w granicy 500 gramów.

Dzięki butom na rower lepiej zniesiemy upały, zapewnią nam lepszą przyczepność oraz zagwarantują lepsze osiągi. Musimy jednak dostosować rodzaj obuwia, do jakich tras je przeznaczymy. Wybór dobrego rozwiązania dostosowanego do długości tras lub trudności terenów wpłynie na komfort, bezpieczeństwo na drodze.

Grupa Tipmedia
Podziel się: