Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Pulmonologia- co to takiego? Kim jest lekarz pulmonolog?

Człowiek jak każdy inny żywy organizm nie może przeżyć bez tlenu. Za dostarczenie odpowiedniej ilości tego życiodajnego gazu, odpowiedzialny jest prawidłowo funkcjonujący układ oddechowy, składający się z dróg oddechowych i płuc oraz w niewielkiej ilości skóra.
  • 24.10.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pulmonologia- co to takiego? Kim jest lekarz pulmonolog?

Stale rosnące zanieczyszczenie powietrza, szczególnie przez rakotwórcze związki węglowodorów, powoduje wzrost zachorowalności na choroby dróg oddechowych. Wdychamy coraz więcej szkodliwych związków chemicznych wyniszczających układ oddechowy i powodujących znaczny wzrost liczby zachorowań pogarszający komfort życia.

Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego.

Czym zajmuje się pulmonolog?

Do zadań pulmonologa oprócz diagnozowania i leczenia schorzeń układu oddechowego należy też bardzo ważna profilaktyka. Aplikowane kuracje lecznicze wiążą się często z dostarczeniem odpowiedniej jakości powietrza do układu oddechowego. W praktyce pulmonologicznej dużą rolę odgrywa informacja dotycząca przebiegu leczenia.

Schorzenia układu oddechowego są z reguły uciążliwe i przewlekłe, dlatego ważna jest trafna diagnoza i przyjęcie długofalowej strategii leczenia. Leczenie często wiąże się z pobytami w sanatorium i zmianami klimatu. W ramach profilaktyki pulmonolodzy uświadamiają pacjentów, w jaki sposób unikać zagrożeń związanych z układem oddechowym.

Z jakimi objawami idziemy do pulmonologa?

Objawy schorzeń pulmonologicznych są zazwyczaj uciążliwe i utrudniające normalne funkcjonowanie. Wszelkie zaburzenia oddychania jak duszności, ucisk w klatce piersiowej, przyśpieszony bądź spowolniony, płytki lub pogłębiony oddech, kłopoty ze złapaniem tchu i nadmierne zmęczenie po niewielkiej aktywności są sygnałem, że należy spotkać się z pulmonologiem. Nawracające zapalenie płuc, krwioplucie, płyn w jamie opłucnej też sygnalizują wizytę w przychodni pulmonologicznej.

Do pulmonologa należy zwrócić się ze wszelkiego rodzaju urazami płuc powstałymi w wyniku obrażeń klatki piersiowej. Wizyta u pulmonologa zalecana jest także palaczom nikotyny i osobom z ich towarzystwa.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Najczęściej występujące choroby układu oddechowego leczone przez pulmonologa to między innymi: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa, odma płucna, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, pylica płuc, mukowiscydoza, rak płuc, gruźlica, pylica i inne.

Choroby układu oddechowego są jednym z największych wyzwań zdrowotnych i są zaliczone do grupy chorób cywilizacyjnych. W wielu krajach POChP jest trzecią co do wielkości przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach.

Leczenie chorób układu oddechowego

Leczenie w dziedzinie pulmonologii zależy od diagnozy postawionej na podstawie interpretacji wyników zleconych i wykonanych badań. Pulmonolog może zalecić leczenie farmakologiczne, wykonać zabieg odbarczający, usunąć ciało obce z układu oddechowego, skierować na zabieg chirurgiczny lub skierować pacjenta na leczenie sanatoryjne.

Specjaliści z zakresu pulmonologii (https://scanmed.pl/specjalizacje/pulmonologia) przyjmują w placówkach na przykład Scanmedu S.A. w wielu miastach.

--- Artykuł sponsorowany ---