Samochodem w Sudety - o czym pamiętać

  • 08.10.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Samochodem w Sudety - o czym pamiętać
Podróż samochodem w góry, czy to w Sudety, czy w jakiekolwiek inne pasmo, to duże wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. O czym nie można zapomnieć, aby móc czuć się pewnie i bezpiecznie w trakcie jazdy? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Stan techniczny samochodu

Upewnienie się co do tego, że auto znajduje się w dobrym stanie, który pozwala na bezproblemowe dotarcie do celu, jest szczególnie ważne w przypadku osób mieszkających w dużej odległości od gór. Gdy chce się pokonać co najmniej kilkaset kilometrów autem, nie można mieć wątpliwości co do jego sprawności. Awarie i usterki to ostatnie, na czym zależy kierowcy i pasażerom zmierzającym w góry. Dlatego przed wyjazdem powinno się dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu.

Newralgicznym elementem auta, którym jedzie się w góry, są opony. Oczywiście nie ma mowy o tym, żeby w komplecie przeznaczonym na lato udać się w podróż zimą, dlatego ogumienie powinno być dostosowane do aktualnej pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Należy pamiętać, że zimą na niektórych górskich drogach wymagane są łańcuchy, więc warto je przygotować i zapakować jeszcze przed wyjazdem.

Decydując się na wyjazd w Sudety bądź inne pasmo górskie zimą, trzeba pamiętać również o akumulatorze. Jeżeli poziom jego naładowania jest niski, istnieje ryzyko, że na dużej wysokości, gdzie jest zimniej niż na dole, po nocy uruchomienie auta będzie zwyczajnie niemożliwe. Nie warto podejmować tego ryzyka, dlatego jeżeli akumulator jest stary i nie gwarantuje skutecznego rozruchu, powinno się go wymienić na nowy egzemplarz. W razie czego warto mieć w bagażniku kable do ładowania, które mogą się przydać w trudnych sytuacjach.

Sprawdzając auto przed wyjazdem, należy rzucić okiem także na hamulce, które powinny działać efektywnie. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w trakcie podjazdów pod strome góry i zjazdów z nich będą one narażone na bardzo duże przeciążenia, w efekcie czego mogą się szybko zużyć. Wbrew pozorom ważne są także wycieraczki – aby zapewnić sobie dobrą widoczność, szczególnie zimą, wczesną wiosną i późną jesienią, warto zakupić nowe modele. Koszt jest niewielki, a korzyść z czystej szyby ogromna.

Wyposażenie

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zapasowa opona i kamizelka odblaskowa to najbardziej podstawowe wyposażenie auta, które powinno się w nim znajdować nie tylko w trakcie wyjazdu w góry, ale również podczas codziennej jazdy. Z kolei planowanie zimowej podróży w Sudety powinno uwzględniać zabranie ze sobą niewielkiej łopaty, która w razie potrzeby pozwoli na skuteczne odkopanie samochodu z zasp, co bynajmniej nie jest rzadkością w górach. Jeśli to się nie powiedzie, jedynym sposobem na pomoc pozostanie wyciągnięcie auta, do czego niezbędna jest linka holownicza, którą zdecydowanie warto ze sobą zabrać. Bez wątpienia przyda się także nawigacja GPS oraz mapa obszaru docelowego.

Ubezpieczenia

OC co prawda trzeba mieć wykupione, jednak w kontekście wyjazdu w góry nie jest ono szczególnie przydatne. Warto natomiast zainteresować się nieobowiązkowym, ale stworzonym specjalnie dla podróżnych ubezpieczeniem assistance, ponieważ pozwala ono na otrzymanie kompleksowej pomocy w sytuacji, gdy w trakcie jazdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego uniemożliwiającego dalszą jazdę, jak np. wypadek, zderzenie ze zwierzęciem czy awaria auta. Co ważne, assistance można wykupić tylko na kilka dni, czyli na czas wyjazdu. Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych przeczytasz na stronie http://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: