Jakie błędy w CV są najczęściej popełniane?

  • 15.09.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie błędy w CV są najczęściej popełniane?
Życiorys ma za zadanie zaprezentować Cię przed potencjalnym pracodawcą. Na podstawie nadesłanych CV dokonywana jest wstępna selekcja kandydatów. Sprawdź jakie błędy najczęściej popełniają poszukujący pracy, by skutecznie się przed nimi ustrzec.

Zbyt duża objętość

Wiele osób sądzi, że im dłuższe napiszą CV, tym lepiej zostanie ocenione. Tymczasem powinieneś pamiętać, że osoba przeprowadzająca selekcję CV nie ma czasu na zagłębianie się w przydługą i zawiłą lekturę. Zbyt duża objętość życiorysu może spowodować odrzucenie go przez rekrutera. Optymalna długość CV nie powinna przekraczać jednej strony A4 lub w przypadku osób z bogatym doświadczeniem zawodowym – dwóch stron.

Nieistotne informacje

Osoba oceniająca CV oczekuje konkretnych informacji, które są istotne ze względu na dane stanowisko pracy. Szczegółowe opisywanie wszystkich miejsc w jakich pracowałeś, wyliczanie ścieżki edukacyjnej od przedszkola czy rozbudowany opis Twojego hobby zdecydowanie nie są dobrym pomysłem podczas redagowania życiorysu. Przeczytaj uważnie informacje zawarte w ogłoszeniu np. na Pracuj.pl i dokonaj starannej selekcji treści CV. Wybierz tylko te rzeczy, które mają znaczenie pod kątem stanowiska, o jakie się ubiegasz.

Informacje nieprawdziwe

Pisanie w CV nieprawdziwych informacji to fatalny pomysł. Zawyżanie swoich kompetencji i osiągnięć zawodowych jest możliwe do zweryfikowania. Często kandydaci do pracy oszukują przy opisywaniu umiejętności językowych. Jeżeli znajomość języków obcych jest ważna na danym stanowisku, zostanie to sprawdzone w czasie interview. Jeśli okaże się, że przeceniłeś swoje kompetencje, możesz poczuć się bardzo niezręcznie.

Błędy językowe

Pomimo używania programów do edycji tekstu, wciąż zdarzają się CV z błędami ortograficznymi. Częste są też błędy interpunkcyjne bądź używanie trudnych wyrażeń w niewłaściwym kontekście. Jeżeli masz problem z przelewaniem myśli na papier, poproś kogoś bardziej biegłego w tej dziedzinie, by pomógł Ci zredagować lub skorygować życiorys.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: