Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wybrać rezonans magnetyczny we Wrocławiu?

Rezonans magnetyczny (RM) to jedna z najnowszych technik diagnostyki obrazowej. Umożliwia nieinwazyjne, bezbolesne badanie wszystkich struktur wewnętrznych organizmu. Badanie kości, kanału szkieletowego, tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych odbywa się w sposób całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia pacjenta z wykorzystaniem naturalnych właściwości magnetycznych ludzkiego ciała. Badanie RM nie wymaga zastosowania potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego.
  • 23.08.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać rezonans magnetyczny we Wrocławiu?

Zasada działania rezonansu magnetycznego

W obrazowaniu RM wykorzystuje się kwantowo-mechaniczne własności magnetyczne jąder atomowych. Krótko i prosto mówiąc: Jądra atomowe umieszczone w silnym polu magnetycznym, poddane działaniu fal elektromagnetycznych o określonej częstotliwości, absorbują, a potem oddają fale o tej samej częstotliwości. Najłatwiej zjawisko to zachodzi dla lekkich jąder wodoru. 

Wykonanie dokładnych obrazów wnętrza organizmu możliwe jest dzięki dużej zawartości wody w organizmie człowieka. Rejestracja i interpretacja tych fal to istota rezonansu magnetycznego. Skomplikowane urządzenie wykorzystujące zjawisko rezonansu magnetycznego wyposażone jest w silny elektromagnes generujący pole magnetyczne o określonym natężeniu i energii. Umieszczone w cylindrycznym urządzeniu detektory fal elekromagnetycznych odbierają sygnały z pobudzonych protonów. Komputerowa analiza uzyskanych danych umożliwia zapis wygenerowanych obrazów i ich interpretację.

Czas i dokładność badania RM zależy od natężenia zastosowanego pola magnetycznego. Najczęściej stosowane w praktyce jest urządzenie pracujące z wykorzystaniem stałego pola magnetycznego o indukcji równej 1,5 T (Tesli). Szybsze urządzenia o indukcji 3 T są ponad dwukrotnie droższe, a to znacząco podnosi koszty badania. Obrazy uzyskiwane w aparatach o indukcji 1,5 T mają wystarczająco dobrą rozdzielczość i dokładność, zatem można z powodzeniem wykorzystywać je w diagnostyce medycznej.

Jakie badania wykonuje się metodą RM?

Nowoczesne badania diagnostyczne metodą RM wykonuje się w wielu ośrodkach medycznych. We Wrocławiu badania nowoczesnym aparatem 1,5 Teslowym, wykonuje się np. w pracowni diagnostyki obrazowej należącej do firmy Affidea Polska na terenie szpitala przy ulicy Grabiszyńskiej: https://www.affidea.pl/diagnostyka/nasze-o%C5%9Brodki/affidea-wroc%C5%82aw-ulgrabiszy%C5%84ska/

Aktualne oprogramowanie spełnia najwyższe standardy techniczne i kliniczne. Zastosowane w aparaturze nowoczesne cewki dedykowane do określonych okolic anatomicznych umożliwiają dokładniejsze badanie. Zakres wykonywanych badań obejmuje:

  • diagnostykę kręgosłupa, ocenę mięśni i więzadeł, ocenę stanów zapalnych i zwyrodnień,
  • diagnostyka bólów głowy i zaburzeń widzenia, obrazowanie mózgu i naczyń, udary mózgu,
  • diagnostykę kończyn, stawów, powierzchni stawowych, więzadeł, zwyrodnień, nowotworów,
  • diagnostykę jamy brzusznej jej narządów miąższowych i naczyń krwionośnych.

Dokładna, bezinwazyjna diagnostyka rezonansem magnetycznym umożliwia lekarzom wielu specjalności perfekcyjne przygotowanie skomplikowanych operacji i zabiegów. Efektem jest wiele szczęśliwych pacjentów, którym wiedza lekarzy i nowoczesna technologia dały drugie życie.

--- Artykuł sponsorowany ---