Czwartek, 20.06.2019

Rozwój usług kurierskich

  • 23.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Rozwój usług kurierskich
Rynek transportowy rozwija się, szczególnie w gałęzi kurierskiej. Klienci coraz rzadziej korzystają z usług klasycznej poczty, a coraz częściej – firm, które przyciągają dopasowanymi do potrzeb ofertami. Skoro wzrasta liczba klientów, wzrasta jednak też ryzyko niepomyślnych zdarzeń losowych. Jak firmy kurierskie mogą zmniejszyć skalę ich konsekwencji?

Eksperci z PwC już w 2016 roku w raporcie „Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych w Polsce do 2018 roku” zauważyli, że transport kurierski wchodzi w „złoty okres”. Głównymi przyczynami mogą być zawrotne tempo rozwoju handlu międzynarodowego oraz szczególne zainteresowanie całodobową sprzedażą internetową (źródło: https://www.pwc.pl/pl/pdf/kep-raport-pwc.pdf).

Codzienne niebezpieczeństwa

Każdego dnia na kurierów czyha wiele niebezpieczeństw. Dlatego też klienci wybierając firmę kurierską, coraz częściej zwracają uwagę na posiadanie przez przewoźnika dodatkowych polis lub innych form ubezpieczenia towaru. Najpowszechniejsze zagrożenia w biznesie kurierskim to: kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie przesyłek, opóźnienia w terminie doręczenia. Często zdarza się, że wypadki kurierów nie są spowodowane winą przewoźnika, ale niebezpiecznymi zachowaniami innych uczestników ruchu drogowego.

Przezorny ubezpieczony

Każdego dnia pracy na kuriera czyha wiele niebezpieczeństw. Warto zatem poszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC o dodatkowe pakiety, takie jak: ubezpieczenie towaru w tranzycie, ubezpieczenie dostawy czy też odpowiedzialności od niedotrzymania terminów. Jedną z firm świadczących dopasowane do specyfiki usług kurierskich ubezpieczenia jest brytyjska Insurance Factory, której polisa courier insurance uwzględnia różne profile potrzeb dotyczące konkretnych transakcji i zleceń. Gdy posiadamy firmę kurierską z większą liczbą aut dostawczych, warto z kolei podpisać umowę ubezpieczenia zbiorowego dla flot, co pozwoli negocjować warunki ubezpieczeń dodatkowych, spersonalizowanych co do profilu działalności. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych należy zapoznać się z ich ogólnymi warunkami, które pozwolą nam rozwiać wątpliwości w kwestii odpowiedzialności i zakresu, np. terytorialnego, działania danej umowy.

Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę firmy ubezpieczeniowej, warto przejrzeć kilka ofert, aby móc je porównać i wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.

Grupa Tipmedia
Podziel się: